Článek
Plán hnutí ANO má čtyři kroky. Tím prvním je zrušení koncesionářských poplatků a jejich nahrazení financováním ze státního rozpočtu. Druhým je kontrola hospodaření Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ).
„Třetím bodem je ukončení konkurence veřejnoprávních médií se soukromými stanicemi v oblasti zábavy. Veřejnoprávní média mají poskytovat objektivní zpravodajství, kulturní a vzdělávací obsah, ne produkovat nekonečné seriály a komerční formáty a soutěžit s ostatními. Musíme vrátit veřejnoprávním médiím jejich skutečné poslání,“ prohlásil v únoru na jednání Sněmovny Babiš.
Čtvrtým bodem plánu je pak sloučení ČT a rozhlasu. „Je to jedno z klíčových opatření, kterým můžeme výrazně zvýšit efektivitu a transparentnost veřejnoprávních médií,“ myslí si Babiš.
Že se v ANO s takovým návrhem počítá, potvrdil dřív i šéf mediálního výboru Sněmovny Patrik Nacher (ANO). Novinkám řekl, že by se počet programů České televize i rozhlasu mohl snížit, televize by mohla provozovat zpravodajský kanál ČT 24, dětský kanál Déčko a ČT Sport. „Ostatní stanice jsou navíc,“ řekl v únoru Nacher s tím, že programovou nabídku ČT 1 a ČT 2 pokrývají komerční stanice.
I BBC stojí na třech pilířích
Pokud by ANO své návrhy zrealizovalo, vydala by se tuzemská veřejnoprávní média zcela jinou cestou, než na které jsou televize a rádia veřejné služby v zahraničí.
Snahy o omezení či úplné odstranění zábavních pořadů z obrazovek České televize jsou jen špatně skrývanou taktikou, jak postupně snížit její společenskou relevanci, což jen dále podpoří hlasy volající po jejím úplném zrušení
„Produkce zábavních pořadů je nedílnou součástí poslání veřejnoprávního vysílání po celém světě. Stojí za připomenutí, že nejstarší a největší veřejnoprávní stanice na světě, britská BBC, stojí od svého vzniku před sto lety na třech pilířích: informovat, vzdělávat a bavit. Jinými slovy, zábava patří k modelu vysílání veřejné služby od jeho prvopočátků,“ řekl Novinám sociolog médií Václav Štětka z Univerzity Loughborough ve Velké Británii.
Anketa
„Domnívám se, že snahy o omezení či úplné odstranění zábavních pořadů z obrazovek České televize jsou jen špatně skrývanou taktikou, jak postupně snížit její společenskou relevanci, což jen dále podpoří hlasy volající po jejím úplném zrušení,“ varoval.
Odstranit zábavu z České televize se nezdá jako dobrý nápad ani dalším odborníkům. „Média veřejné služby mají rozhodně produkovat i zábavní obsah. Výslovně jim to ukládá zákon o ČT a zákon o ČRo, a to hned ve druhém paragrafu,“ řekla Novinkám Marína Urbániková z Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
„Tolik diskutovaný pořad StarDance je konec konců formátem vyvinutým přímo BBC,“ zdůraznila.
Zábavu chce i veřejnost
Zábavu od veřejnoprávních médií očekává i veřejnost, dokládá šetření Masarykovy univerzity z loňského roku. „66 procent dotazovaných považuje kvalitní zábavu za součást poslání médií veřejné služby. Proti byla necelá čtvrtina a zbylá zhruba desetina nemá názor,“ dodala Urbániková.
Bývalý ředitel programu ČT 24 a nynější člen Rady ČT Roman Bradáč by případným změnám ve vysílání předřadil analýzu, co společnost od médií očekává. „Jinými slovy bych se velmi přimlouval za programový audit, který by alespoň naznačil skutečnou účelnost vynaložených prostředků na výrobu pořadů,“ řekl Novinkám.
Kompozici „informovat, vzdělávat a bavit“ by i Bradáč zachoval. „Z komplexnosti nabídky plyne autorita instituce i důvod její existence. Mnohé současné pořady ČT mají své formální konkurenty v komerční sféře. To je přirozený jev. Bylo by ale na místě tento podíl snížit a soustředit pozornost na jedinečný obsah a formu, které obhájí a vysvětlí důvody existence ČT a ČRo,“ doplnil Bradáč.
Žebříček nejúspěšnějších pořadů Asociace televizních organizací ukazuje, že zábava na ČT i loni táhla. Nejúspěšnější byl hokejový zápas Česko - Švýcarsko, druhá nejsledovanější byla štědrovečerní pohádka. Vysoko se drží i taneční soutěž Star Dance.
Diskuze o budoucnosti České televize rozproudil návrh na zvýšení koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo o 15 a 10 korun, který vládní strany protlačily navzdory odporu opozice Sněmovnou. Nyní změnu posoudí senátoři. ANO jej chce zamítnout. „Pokud neprojde, podáme za ANO pozměňovací návrh, aby byli od poplatků osvobozeni senioři, lidé se zdravotním postižením a nezaopatřené děti,“ řekla Novinkám šéfka senátorského klubu ANO Jana Vildumetzová.