Článek
Postup výroby je stejný jako u vánočních koulí. Foukač nejprve vyfoukne tvar vejce a pak už záleží na trojici barev, jakou cestu si najdou při stékání po skle. Barvy se na povrch vajíčka pouze natupují – jako by na něm ulpěly kaňky pudinku. Právě takovou konzistenci musí mít. Po zaschnutí je pracovnice smáčírny jemně ponoří do barvy a pomocí dlouhé skleněné nohy je zasazuje do držáku, kde uschnou.
Během tří minut se na vajíčku odehraje nevídaný proces stékání barev. Prolínají se a tvoří zajímavé barevné kompozice, někde steče barva po vajíčku rovně, jinde jí v tom brání její barevná konkurentka, a tak si hledá novou cestu. Nebo vyhraje a zkrátka po ní přeteče.
„Kahuri je oblíbené na ozdobách, proto jsme tuto techniku přenesli i na vajíčka, aby působila vesele a barevně, protože to k jaru patří,“ řekla vedoucí provozu firmy Koulier Vlaďka Jelínková. Na jejich výrobu získala společnost v Mrákotíně na Chrudimsku ochrannou známku.

Kahuri vajíčka je možné vytvořit v jedné barvě, nebo různých barevných variacích.
Výroba kahuri vajíčka je pouze ruční prací. Každé projde několikerýma rukama zaměstnankyň.
„Vajíčko je vyfouknuté během dvou tří minut, pak následuje proces vystříbření. Stříbro vysychá 24 hodin, nanášení barev pak není složité, jde o to, aby si malířka pohrála s variací barev. Pak se vajíčko přesmočí a nechá zaschnout. Kahuri vajíčko není náročné na výrobu - na rozdíl od malování folklorních kraslic,“ řekla Jelínková.

Pestrá kahuri vajíčka dobře vypadají zavěšené, ale i volně položené v ošatce.
Mají i ptáčky
Kromě kahuri vajíček je letošní novinkou speciální potah ptáčků. Těmi se v Koulieru zabývají už několik let. Letos však jejich tělo zpevnili takzvaným flockem, aby skleněné vyfouknuté tělíčko lépe odolalo pádu.
„Semišový flock po rozcupování ve statickém stroji nám svým pokrytím ozdobu zpevní, takže když ptáček lehce ťukne o stůl, hned se nerozbije, semiš tlumí náraz,“ vysvětlila Jelínková. Peří do nich pochází od českých hus. To jemné až prachové, které vkládají do labutí, patřilo ptákům marabu.

Ptáčci k zavěšení zdobili vánoční stromky za totality, jejich éra se vrátila.
Výrobna ozdob vznikla v Mrákotíně v roce 2021 poté, co skončila ta v Horním Bradle a pracovníci dostali výpověď. Majitelka Koulieru Kateřina Šrámková do té doby neměla s výrobou ozdob nic společného.
Ve firmě nyní vznikla jarní výstava. Návštěvníci zde uvidí nejen velikonoční dekorace, ale také kytice skleněných květů. Lidé se zde mohou projít také výrobou nebo si mohou vytvořit vlastní ozdobu.