Článek
Opice totiž alkohol zpracovat neumějí. Na rozdíl od lidoopů (a lidí) si tedy nemohou dovolit konzumovat spadlé, přezrálé a nakvašené plody.
„Zajímavé je, že hladina alkoholu v popadaném ovoci se obvykle pohybuje mezi jedním a čtyřmi procenty – tedy jako ve slabém pivu,“ řekl profesor Hockings z University of Exeter. On a jeho kolega spekulují, že tento nový zdroj kalorií „možná dostal lidoopy z pokraje“ zániku.
Společné sledování videa lidoopy sbližuje
„I dnes vidíme, jak lidoopi konzumují fermentované ovoce, a dokonce popíjejí palmové víno vyrobené lidmi. Je těžké s jistotou říci, proč to dělají, což odráží složitou historii našeho vztahu k alkoholu,“ připomněl Hockings.
Dokázal spojovat společnosti
Společný předek lidí a lidoopů získal už někdy před deseti miliony let schopnost vytvářet bílkoviny, které zpracování alkoholu v těle usnadňují. Lidé, gorily, šimpanzi a bonobové tak dokážou v těle štěpit alkohol. Naopak ostatní opice, od nichž se lidoopí větev odštěpila někdy před 25 miliony let, to nedokážou.
Cukr je stejně návykový jako alkohol či kokain
Dunbar, profesor evoluční psychologie v Oxfordu, připomněl, že i když je alkohol nyní vnímán jako lékařský problém, představuje také důležitou součást „sociální struktury mnoha lidských společností v minulosti i dnes“.
„Zneužívání alkoholu je jen malou částí mnohem širšího sociálního vzorce požívání alkoholu lidmi. V různých dobách a kulturách byl (alkohol) důležitou součástí toho, jak se lidé dávají dohromady,“ podtrhl Dunbar.