Článek
Hladký objekt se zvláštním otvorem uprostřed byl nalezen v hloubce více než tří kilometrů pomocí dálkově řízeného podmořského robotického průzkumníka.
Vědci z NOAA, kteří kouli objevili, předpokládají, že by se mohlo jednat o vejce nebo mořskou houbu. Nyní provádějí DNA analýzu, aby odhalili původ záhadného lesklého objektu, který podle nich připomíná „kožní tkáň“.
„Snad nic nevyleze ven“
Badatelé použili dálkově ovládanou robotickou ruku k „polechtání“ objektu, díky čemuž zjistili, že má „jemnou kožní“ strukturu. Poté kouli jemně „odsáli“ do trubice pro testování v laboratoři.
Nevídané ohřátí Mexického zálivu trvá. Voda má až 38 stupňů
Otvor v objektu podle vědců mohl vzniknout vylíhnutím nějakého tvora nebo vniknutím predátora.
„Jen doufám, že když do toho šťouchneme, něco se nerozhodne vylézt ven,“ řekl podle deníku The Guardian jeden z vědců. „Je to jako začátek hororu,“ podotkl.
Některé druhy, a to včetně hlubokomořských tvorů, jako jsou žraloci, kladou své vaječné schránky na mořské dno, což snižuje pravděpodobnost, že je vyplaví mořské proudy. Houby jsou jednodušší vodní živočichové s hustou pórovitou kostrou, kteří se přichycují ke skalám.
This golden orb, likely an egg casing, struck an imaginative chord for many watching yesterday.
— NOAA Ocean Exploration (@oceanexplorer) August 31, 2023
Today we dive on Denson Seamount. ROVs are launching & will remain on the seafloor until ~ 3:45pm ADKT/7:45pm EDT.
Join us! https://t.co/ScOhpINB18#Okeanos #seascapealaska #explore pic.twitter.com/Eq1sYeVQrr
Na záběrech pořízených ze dna oceánu měl objekt zlatavý vzhled, což však vědci přičítají odrazu od světlometů ponorky. Fotografie záhadné koule pořízená v laboratoři naznačuje hnědožlutou barvu.
Hlubinná ekoložka Kerry Howellová z univerzity v britském Plymouthu to pro The Guardian okomentovala slovy, že není neobvyklé najít nové druhy během průzkumných misí. „Neobvyklé na této věci však je, že si zatím nejsme jisti, co to vůbec je. Je to vejce, je to houba, co to je?“ uvedla.
„Nevypadá to jako jakékoli vejce, které jsem kdy viděla,“ dodala.
Objekt byl odhalen v rámci ponoru, který byl součástí expedice Seascape Alaska 5, která potrvá do 15. září. Mise zkoumá Aljašský záliv (tj. záliv Tichého oceánu) do hloubky zhruba 6,5 kilometru, včetně hlubokomořských korálových a houbových biotopů i geologických útvarů, jako jsou bahenní sopky.