Článek
„Je to poprvé, kdy bylo něco podobného pozorováno v zóně vhodné pro život u bílého trpaslíka,“ řekl Farihi stanici BBC. Objekt, který by mohl být planetou, byl detekován u bílého trpaslíka vzdáleného 117 světelných let od Země. Objekt se pohybuje velmi blízko hvězdy, ve vzdálenosti 60krát menší, než v jaké obíhá Země okolo Slunce.
Farihiho tým nemá přímý důkaz o existenci planety, v této zóně se ale pohybuje 65 objektů o velikosti našeho Měsíce. Vzdálenost jednotlivých objektů od sebe se navíc nemění, což naznačuje, že jsou pod vlivem gravitačního pole planety.
„Pohyb byl tak strašně přesný, pro tým to byl šok,“ přiznal profesor Farihi a dodal: „Když se něco objeví v astronomii, znamená to, že jde ve vesmíru o běžný jev.” Astronomové se proto soustředí i na hledání planet u bílých trpaslíků.
Umírající hvězda
Bílí trpaslíci vznikají z menších hvězd, jako je naše Slunce, poté, co spálí veškeré své palivo. Když spotřebují v termojaderné fúzi vodík, začnou spalovat helium a zvětší se do podoby rudého obra. Poté, co ho vyčerpají, ztratí hvězda vnější vrstvy a změní se ve hmotného bílého trpaslíka o velikosti planety, který emituje modré světlo a vyzařuje energii nashromážděnou během aktivního života hvězdy. Postupně chladne.
Zóna, kde může existovat život, jak ho známe na Zemi, je vymezena oblastí, ve které voda na planetách může existovat v kapalném stavu. Planety tedy nemohou být příliš blízko hvězdě, kde by se kvůli horku vypařila, ani daleko, kdy by zůstala zmrzlá.