Článek
Průkopník lithium-iontových baterií Goodenough zemřel v neděli v domě s pečovatelskou službou v Austinu. Příčina smrti nebyla uvedena. Za necelý měsíc by mu bylo 101 let.
„Johnův odkaz jako skvělého vědce je doslova nezměřitelný,“ řekl podle zpravodajského serveru BBC rektor Texaské univerzity v Austinu Jay Hartzell s tím, že Goodenough byl „po celá desetiletí své kariéry vůdčí osobností mezi špičkou ve vědeckém výzkumu“.
John Goodenough, Nobel laureate and battery pioneer, dies at 100 https://t.co/eYwqoeDlBN pic.twitter.com/6fR0VpVmc1
— Reuters (@Reuters) June 26, 2023
Univerzita jej zároveň popsala jako „vyhledávaného mentora a brilantního, ale skromného vynálezce, který věrně sloužil společnosti“.
Nobelovu cenu za chemii má vývoj lithium-iontových baterií. Nejstaršímu laureátovi v historii je 97 let
Nobelovu cenu dostal v 97 letech
Když Goodenough v roce 2019 přebíral Nobelovu cenu za chemii, bylo mu 97 let, což z něj činilo nejstaršího laureáta tohoto prestižního ocenění. Spolu s ním cenu získali Brit Stanley Whittingham a Japonec Akira Jošino.
„Tato dobíjecí baterie položila základ bezdrátové elektroniky, jako jsou mobilní telefony a notebooky,“ uvedla tehdy Královská švédská akademie věd. „Umožňuje také vytvořit svět bez fosilních paliv, protože se používá ke všemu možnému, od pohonu elektromobilů až po skladování energie z obnovitelných zdrojů,“ dodala.
Práce na lithium-iontové baterii začaly během ropné krize v 70. letech minulého století, kdy se hledaly technologie, které by snížily závislost na fosilních palivech. Whittingham tehdy vyvinul první funkční lithiovou baterii a Goodenoughovi se v následujícím desetiletí podařilo vyrobit akumulátor dvakrát výkonnější.
Průlom? Vynálezce lithium-iontových baterií přišel s novým akumulátorem
Jošino z baterie poté odstranil čisté lithium, čímž podstatně zvýšil bezpečnost jejího užívání. V roce 1985 tak byla na světě první komerčně použitelná lithium-iontová baterie.
John Bannister Goodenough se narodil v roce 1922 v německém městě Jena, vyrostl ale ve Spojených státech, kde získal doktorát z chemie na Chicagské univerzitě. Svoji kariéru zahájil na Massachusettském technologickém institutu. V 80. letech, kdy učinil objev, který přispěl k vývoji lithium-iontových baterií, byl vedoucím laboratoře anorganické chemie na Oxfordské univerzitě. V roce 1986 nastoupil na Texaskou univerzitu.
V době, kdy získal Nobelovu cenu, stále vyučoval a bádal. V roce 2017 přišel jeho vědecký tým s konceptem pevné lithiové baterie bez tekutých částí - místo nich jsou použity skleněné elektrolyty, které umožňují nahradit nákladné lithium levným sodíkem.