Článek
Odborníci z amerického vesmírného úřadu NASA dopředu tvrdili, že ke srážce a ohrožení Země by opravdu dojít nemělo. Kdyby se tak však stalo, asteroid 2020 SW, který má v průměru asi čtyři až devět metrů, by se podle nich v atmosféře rozlomil a dále by padal z oblohy jako ohnivé koule.
2020 SW, discovered by @Catalina_sky, is about 15 to 30 ft. wide and will pass by Earth Thurs., Sept. 24, at a distance of about 13,000 miles (22,000 km). Tiny asteroids like 2020 SW approach Earth this closely several times every year and aren't a threat: https://t.co/xKWtzxLI7Q pic.twitter.com/FpkY77zibw
— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) September 23, 2020
Nejblíže k Zemi tedy planetka putovala více než hodinu po poledni našeho času, podle stanice CNN v tu dobu svištěla nad jihovýchodním Pacifikem poblíž Austrálie a Nového Zélandu.
Objeven teprve minulý týden
Objekt byl poprvé identifikován 18. září v rámci projektu na sledování oblohy Catalina Sky Survey, který financuje NASA.
Asteroid 2020 SW from this morning's webcast. 10 second exposure, 2x binning with an SBIG ST-2000XCM and 8" Meade LX200 Classic telescope. The asteroid was tracked using my open source NEOTraker software:https://t.co/CWNIxwVyaE pic.twitter.com/8lXNBfnLFY
— Astronomy Live (@astroferg) September 24, 2020
Ředitel Střediska pro zkoumání objektů blízko Země (CNEOS) při pasadenské Jet Propulsion Laboratory, která rovněž spadá pod vesmírnou agenturu, připomněl, že existuje velké množství poměrně malých asteroidů, jako je tento.
Skutečný Armageddon. USA a Evropa chtějí šťouchnout do asteroidu objeveného Čechem
„Několikrát za rok se k naší planetě na tak blízkou vzdálenost přiblíží řada z nich,“ dodal Paul Chodas s tím, že obvykle žádné nebezpečí nehrozí.