Článek
Asteroid, který celkově měří v průměru zřejmě maximálně jeden kilometr (nejnovější odhady ukazují na průměr 440 až 680 metrů, hovořilo se také o rozměrech 2,4 na 0,8 km), je navíc jedním z nejrychlejších kosmických těles, která kdy proletěla kolem Země.
Vesmírem obíhá podle NASA rychlostí zhruba 34 kilometrů za sekundu, Země pro srovnání obíhá Slunce průměrnou rychlostí 30 km/s.
Zemi těsně mine asteroid velký 2,4 kilometru
Tento asteroid je sledován např. pomocí havajských Observatoří Mauna Kea. Fotograficky ho nyní po průletu zaznamenali experti z italského projektu Virtual Telescope.
We did a miracle again: 3 hours ago we captured the potentially hazardous asteroid #2001FO32 while it was just 10 degrees above the E horizon and the sky was getting brighter and brighter at dawn. We showed it to the world! Proud of it!
— Virtual Telescope (@VirtualTelescop) March 22, 2021
👇👇👇https://t.co/8BQduBAP4F pic.twitter.com/1Rj51b6yiI
Podle astronomů nepředstavuje žádné riziko a není pravděpodobné, že by někdy mohla hrozit srážka se Zemí. Nicméně vzdálenost dvou milionů kilometrů při jeho nejbližším průletu je z astronomického hlediska samozřejmě velmi malá.
Podobně blízko bude až v roce 2052
„Oběžnou dráhu 2001 FO32 kolem Slunce známe velmi přesně, sledujeme ho už od jeho objevení před 20 lety. Neexistuje možnost, že by se tento asteroid dostal k Zemi blíž než nyní,” sdělil Paul Chodas z amerického střediska pro zkoumání objektů letících blízko Země (CNEOS).
Češi přispěli k výzkumu dopadu velkých těles na Zemi
Planetce 2001 FO32 trvá oběh Slunce 810 dní, obdobně blízko k nám jako letos se dostane až v roce 2052.