Článek
Otřesy probudily dokonce i sopečnou aktivitu u hory Keilir, která leží přibližně 35 kilometrů od hlavního města Reykjavíku a naposledy byla aktivní ve 12. století.
Island se otřásá, po devíti staletích se k životu probudila sopka Keilir
Nynější zemětřesení jinak podle magazínu National Geographic otřásala zejména domy na poloostrově Reykjanes, což je poloostrov na jihozápadě Islandu, nedaleko od Reykjavíku.
Islandský meteorologický úřad proto varoval veřejnost, aby se vyhýbala strmým terénům, protože tam mohou padat kameny a panuje zde též zvýšené riziko sesuvů půdy.
Rok 2010 se opakovat nemá
Naštěstí je nepravděpodobné, že by jakákoli erupce byla tak silná jako v roce 2010, kdy islandská sopka v ledovci Eyjafjallajökull vychrlila popel až do výšky 19 kilometrů, což způsobilo zrušení zhruba 900 letů nad Evropou i Atlantickým oceánem.
Etna v noci opět soptila, vychrlila popel do výšky čtyř kilometrů
Je to z toho důvodu, že současný „roj” zemětřesení je způsoben dvěma tektonickými deskami, které se od sebe vzdalují, tudíž magma proudí do dutin vytvořených tímto odtrhujícím pohybem. To pravidelně vede k pomalému odtoku velkého množství lávy na rozlehlé plochy.
Chorvaty znervózňují propadliny po zemětřesení
Destruktivní by to mohlo být pro půdu a stavby, tok je ale obvykle příliš pomalý na to, aby byl nebezpečný pro lidi.