Článek
Univerzitní spin-off firma využila svých dlouholetých zkušeností s vývojem zemědělské techniky a dronů pro zemědělství i v oblasti obrany.
Odvozen ze zemědělského stroje
Poslední válečné konflikty, především ten na Ukrajině, ale i ty blízkovýchodní, ukázaly význam dronů. Dávno už neslouží jen k pozorování bojiště či týlu nepřítele. Drony mohou nést i munici, případně se s náloží vrhají proti nepřátelské vojenské technice či vojákům. Mohou však zásobovat předsunuté jednotky, ať už ze vzduchu, nebo po zemi.
A mohou sloužit i k tahání těžkých objektů, třeba i letadel. Toto umožňuje na veletrhu představený pásový tahač Hecthor.
Británie bude šetřit. Sešrotuje pět válečných lodí, vyřadí drony i vrtulníky
Je odvozen z autonomního zemědělského stroje, který na poli tahal mulčovač nebo postřikovací zařízení, což znamenalo, že je určen do těžšího terénu a musí mít dostatečnou sílu.
„Stroj disponuje výkonem 110 koní a kroutícím momentem na pásech 2500 Nm. To dovoluje i nasazení v bojových podmínkách,“ představil 350 kg těžký tahač jednatel a hlavní konstruktér firmy Petr Hnízdil.
O síle Hecthora svědčí to, že utáhne nejen traktor, ale i letadlo. „Nedávno proběhl test na letišti v Aeru Vodochody, kde v pohodě manipuloval s L-159 Alkou. Po odečtení záznamů jsme zjistili, že to zvládl pouze s 25procentním výkonem,“ poznamenal konstruktér.
Čtyři tisíce mini-taurusů. Na Ukrajině byla nasazena nová superzbraň z Německa
Hecthor je poháněn elektromotory, což znamená, že je tzv. zelený. Jejich volba však není jediným důvodem. „Negenerují tolik tepla, protože spotřeba elektrické energie je na nízké úrovni,“ uvedl konstruktér. Stroj je tudíž obtížněji odhalitelný infrakamerami než stroje poháněné spalovacími motory.
S kapacitou baterií by neměl být problém. „Stroj je navržen tak, že po nabití s ním můžete pracovat osm až deset hodin. Jeho rychlost je pět až patnáct kilometrů v hodině. Dokáže se částečně i brodit, protože vana je zespoda vodotěsná,“ řekl Hnízdil.
Drony mohou shazovat i minometné granáty
ProLab vyvíjí i drony, v nichž udělal velký pokrok od typů představených před dvěma lety. Kvadrokoptéra Inquisithor může nejen zásobovat vojáky v první linii, ale také napadat nepřítele.
„Inquisithor vznikl transformací zemědělského postřikovacího dronu, který je naddimenzován, aby mohl vozit náklad. Původním úkolem bylo převážet zdravotnické zásoby, ale oblast obrany nyní poptává i dopravu munice ve velkém množství. S pomocí speciální cartridge může vypouštět i čtyři minometné granáty ráže 60 mm,“ popsal Hnízdil.
Americký Kenworth ukázal budoucnost kamionů, nový tahač připomíná spíš vlak
Inquisithor, který má vytrvalost 45 minut, může nést až 25 kg nákladu. Je zkonstruován pro bojové podmínky. „Dokáže odolávat i rušení a vysílání falešných údajů GPS. Dokáže létat plně autonomně, kdy nekomunikuje s operátorem, takže operátor nemusí zapínat na bojišti vysílačku, což ho chrání. Dokáže hlídat určitý perimetr a sám se rozhodovat, zda je objekt, který vidí, určen k eliminaci,“ sdělil Novinkám Hnízdil.
Při návrhu dronů byla snaha o jednoduchou konstrukci a výrobu, užití i přepravitelnost, takže jsou skládací a ke startu není potřeba rampa. Důraz je kladen na kvalitu a robustnost, což bylo důležité už u dronů pro zemědělství. Využití domácích komponent včetně motorů má snížit závislost na importu.
ProLab spolupracuje s armádou, a to s její sekcí průmyslové spolupráce. „Je tam nabídka, že v nějakém vojenském objektu budou provedeny zkoušky dronu. Armáda se o něj zajímá,“ dodal jednatel firmy.