Článek
Neobyvatelnost planety je pak svázána s předpovědí, že průměrné teploty se v globále zvýší o 12 stupňů Celsia oproti dnešku. Studie, která vznikla na univerzitě v Novém jižním Walesu a na Prurdue University, tvrdí, že předpověď vyjde s přesností 50:50.
„Není pravděpodobné, že by teplota vzrostla o sedm stupňů již v tomto století. Ale většina diskusí se točila kolem odhadu, že do roku kolem 2100 vzroste teplota o dva stupně Celsia, jakoby se na této hodnotě mělo oteplování zastavit. Jenže bude růst dál,“ varuje jeden ze spoluautorů studie profesor Tony McMichael.
Většina území bude pro lidi horká
Vzrůst průměrné teploty o sedm stupňů se nezdá tak strašný, ale tato globální průměrná teplota bude dosažena za cenu teplotních extrémů v různých oblastech během roku, kvůli kterým se celé oblasti Země stanou nevhodné pro život. Další zvýšení na 12 stupňů učiní většinu Země pro lidi neobyvatelnou.
„Naše současné obavy ze stoupající hladiny oceánů, vln úmorných veder a přibývajících požárů pralesů s narušením zemědělské produkce budou zcela bezvýznamné. Nejméně polovina v současnosti osídlených území se stane pro lidi příliš horká, aby tam mohli žít,“ tvrdí McMichael.
Podle druhého spoluautora studie doktora Keitha Deara je Mezivládní panel ke klimatickým změnám, který dosud zastřešoval mezinárodní aktivity související s bojem proti globálnímu oteplování, ve svých varováních příliš konzervativní a opatrný. Ostatně není divu: Poté, co se v sérii skandálních odhalení od loňského roku ukázalo, že vědci často využívali nedůvěryhodné podklady a přefouknuté články ekologických aktivistů. Mezinárodní konference v Kodani tak skončila víceméně fiaskem. [celá zpráva]
Dear proto varuje, že se problém pokračujícího oteplování podceňuje, protože klimatické druhy ohrožují bezprostředně zdraví každého jedince, ale v dlouhodobé horizontu i přežití lidí jako živočišného druhu.