Článek
„Pokud inkluze skutečně začne, tak to bude jeden z mnoha nezdařených experimentů v našem školství, který dětem i učitelům uškodí," prohlásil Zeman. Společné vzdělávání zdravých a postižených dětí je podle něj módní vlnou. Někdejší premiér a člen prezidentova poradního týmu Jiří Rusnok to podle Zemana označil za „lidskoprávní šílenství”.
Obavy z nepřipravenosti škol
Kriticky se k začleňování dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol vyjádřil Zeman už před rokem. Prohlásil, že společné vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí je „neštěstím pro obě strany”.
Kritici inkluze se obávají, že její zavedení bude znamenat nárazový příchod velkého počtu dětí s různými speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol, které na to nejsou připraveny. V souvislosti s novelou školského zákona i někteří poslanci včetně vládních požadují odklad v zavedení této novinky.
Školský resort garantuje dětem podporu
Ministerstvo školství ale inkluzivní změny hájí s tím, že především garantují podporu všem potřebným žákům bez ohledu na region a konkrétní školu, kde se vzdělávají. Většina nějakým způsobem znevýhodněných dětí se prý už v současné době vzdělává v běžných školách.
U drtivé většiny druhů zdravotního handicapu převládá integrace do běžných škol. Výjimkou jsou jen děti s lehkým mentálním postižením, z nichž se většina vzdělává ve speciálních třídách.