Článek
„Podmínky pro pozorování zatmění nás mile překvapily,“ sdělil Novinkám Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.
„S ohledem na to, že Měsíc byl už nízko nad obzorem, jsme čekali spíš špatné pozorovací podmínky, protože světlo blíže k obzoru prochází delší vrstvou atmosféry a více se projeví neklid vzduchu. Ale vzduch byl jako přibitý, naprosto klidný,“ pokračoval.
Bohužel se však podle něj při pozorování na ondřejovské hvězdárně Měsíc postupně schoval za mraky u horizontu. „Tudíž jsme pozorovali jen první část zatmění. Severní oblasti republiky na tom byly lépe,“ dodal Suchan.
Zatmění Měsíce:
- Astronomický jev, při němž se Měsíc v úplňku společně se Zemí a Sluncem nacházejí v jedné přímce. Země v pozici uprostřed mezi ostatními tělesy pak zastiňuje Měsíc před slunečním světlem.
- Existují tři druhy zatmění Měsíce: polostínové, při kterém Země nezastiňuje žádnou část Měsíce úplně; částečné, při kterém Země zcela zastiňuje část povrchu Měsíce; úplné, při němž je Měsíc zcela Zemí zastíněný.
- Zatmění Měsíce může trvat až 107 minut a z různých míst na Zemi je ho možné pozorovat dvakrát až třikrát do roka.
„Nejlepší pohled na úkaz byl z kopců nebo v horách,“ uvedl Martin Gembec z České astronomické společnosti.
Částečné zatmění Měsíce začalo v tuzemsku nad jihozápadním obzorem krátce před půl pátou ráno, z ČR ho ale lidé viděli jen necelou hodinu. Po páté hodině totiž Měsíc v podobě „ukousnutého“ úplňku zapadl.
Nad ránem bude možné sledovat částečné zatmění Měsíce. Vidět budou i planety
Měsíční úplněk vstoupil ve 3:32:07 SELČ nejprve do zemského polostínu, v ten okamžik však žádná změna pouhým okem ještě pozorovatelná nebyla. Teprve po čtvrt na pět začala levá horní část Měsíce vypadat poněkud „začouzená“.
Do úplného zemského stínu Měsíc vstoupil ve 4:27:53 SELČ. „Ten se okem bude jevit černý, ale na fotografii delším expozičním časem bychom zjistili, že jeho střed je červený a okraj sivomodrý až šedý. Je to dáno lomem světla Slunce v zemské atmosféře. Světlo se láme jak ve vyšších vrstvách s ozónem, což je zdrojem namodralého okraje stínu, tak v hustších, kterými již projde jen červené světlo a ostatní barvy jsou rozptýleny,“ popsal Gembec před samotným jevem.
„V rámci Evropy fázi úplného zatmění uvidí na ještě tmavé obloze na západě Francie, ve Španělsku, v Portugalsku nebo na přidružených ostrovech v Atlantiku, například na Azorských či Kanárských ostrovech. V plné kráse bude pozorovatelné zejména z amerického kontinentu,“ upozornil nedávno astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Luna zbarvená do ruda
Podle agentury Reuters ohromilo v pondělí 16. května milovníky astronomie např. úplné zatmění Měsíce pozorované ze španělského ostrova Gran Canaria.
Přestože jde o úplné zatmění Měsíce, tak lunární kotouč nikdy zcela neztmavne, ale spíše získá takovou měděnou načervenalou lehkou záři, připomíná Reuters – nazývá se pak mj. také „krvavý Měsíc“.
Jak už v minulých letech připomněl Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno, u daného úplňku se setkáváme v anglicky psaných článcích právě s onou informací, že Měsíc bude „krvavý“. „Označení ‚krvavý superměsíc' (z angl. ‚Blood Supermoon') vychází z faktu, že během maximální fáze úplňku proběhne také úplné zatmění Měsíce,“ poznamenal.
„Během něho Měsíc prostupuje zemským stínem, a protože na něj zároveň dopadají červánky lámané zemskou atmosférou do vnitřku zemského stínu, Měsíc chytne nezvyklé načervenalé zabarvení,“ vysvětlil Gabzdyl.
Svět zažil nejdelší částečné zatmění Měsíce za 581 let
U nás tedy proběhlo jen částečné zatmění. Úplné zatmění Měsíce bude z Česka viditelné až 7. září 2025.
Reuters nabízí na úvodním videu u článku i záběry „květinového měsíce“ sledovaného z Řecka, jak se tento úplněk v neděli 15. května vyhoupl na oblohu. Podle folkloru je nazývá „květinový“ jednoduše z toho důvodu, že nastává v období rozkvetlého jara.
Od padajících hvězd po zatmění Slunce. Rok 2022 slibuje působivá nebeská představení
Lidé v Latinské Americe – např. i v Argentině a Venezuele, odkud pocházejí záběry na úvodním videu – byli v neděli večer tamního času „oslněni“ prvním „superměsícem“ a zatměním Měsíce v roce 2022, píše rovněž agentura.
Jeden z nejlepších pohledů na následné úplné zatmění Měsíce (tj. „krvavý Měsíc“) se měl nicméně naskytnout z chilského hlavního města Santiago de Chile. I to můžete vidět v úvodní videosekvenci.