Článek
„Samotný proces dokování a připojování k ISS jsme necítili. Přitom v minulosti v raketoplánu si člověk připadal tak trochu ‚roztrhaný',“ zmínil Hurley své dřívější zkušenosti s kosmickými lety. Například roku 2011 totiž působil jako pilot při misi STS-135 na ISS, což byla poslední mise raketoplánů, konkrétně raketoplánu Atlantis.
Astronauti v Crew Dragonu zakotvili u ISS a přešli na její palubu
„Až do dokování letěl Dragon velmi podobně jako raketoplány. Choval se též velmi podobně. Ale co nás oba úplně praštilo do očí a hned jsme to po zakotvení řekli, že jsme při dokováni nic necítili. Bylo to tak hladké. A když už jsme pak byli v doku, ucítili jsme v lodi malý otřes. Nic moc velkého, ale cítili jsme to. Ptali jsme se pak kluků na palubě ISS a oni také uvedli, že během dokování necítili nic. Každopádně mě to opravdu překvapilo,“ popsal Hurley podle agentury Reuters.
Behnken připomněl, že není stále jasné, jak dlouho bude jejich „testovací“ mise na oběžné dráze trvat. Měli by tam strávit dobu v rozmezí od jednoho do čtyř měsíců. Záležet bude i na tom, jak si loď Crew Dragon povede.
Velitelem ISS je nyní další Američan Chris Cassidy, na palubě jsou dále ještě dva ruští kosmonauti: Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.
Na druhý pokus start vyšel
Loď Crew Dragon patří SpaceX, což je americká soukromá vesmírná společnost podnikatele a miliardáře Elona Muska.
Nový milník v dobývání vesmíru. Soukromá loď Crew Dragon míří k ISS
Firma vyslala oba americké astronauty na orbitu z Floridy v sobotu 30. května (původně plánovaný start ve středu 27. května se kvůli počasí nezdařil) v historické misi, která znamenala první kosmický let astronautů NASA z americké půdy od roku 2011, kdy Američané ukončili svůj program raketoplánů.