Článek
Stejně jako v minulých letech i letos bude jazyková výuka rozčleněna do čtyř základních stupňů podle pokročilosti. Přímá jazyková výuka bude probíhat pět hodin denně po dobu čtyř týdnů konání školy, tedy celkem 120 hodin. Zároveň si účastníci budou moci vybrat z řady volitelných seminářů. Přednášet budou přední odborníci z Univerzity Karlovy a z dalších institucí.
Budou se učit jazyk i dějiny
„Přednášky se budou tematicky věnovat jazykovědným otázkám, české literatuře, kultuře, historii, dějinám naší země či kulturně-historickým výročím, na něž je letošní rok velmi bohatý. Většina přednášek bude probíhat v češtině, některé však budou i v angličtině či němčině, aby se jich mohli zúčastnit i ti studenti, kteří zatím nejsou schopni plně porozumět českému jazyku,“ uvedl Jiří Hasil, ředitel Letní školy slovanských studií.
Bohatý kulturní program
Nedílnou součástí školy je i velmi bohatý kulturní a společenský program. Pro účastníky jsou připraveny koncerty, promítání českých filmů, poslechové hudební pořady či návštěvy pražských muzeí a galerií. O víkendech se navíc mohou zúčastnit exkurzí a výletů, které budou mít literárně-místopisný či kulturně-historický charakter a účastníkům přiblíží realitu každodenního života v České republice.
Studium vyústilo i v manželství
Největší počet účastníků letní školy tvoří studenti bohemistiky ze zahraničních univerzit, zejména z Německa, Ruska a Francie, učitelé, ale i začátečníci, kteří se zajímají o Českou republiku, její kulturu a literaturu. Věkové rozpětí je velmi široké, nejmladším účastníkům je 18 let, nejstaršímu více než 70 let. Za dlouhou dobu konání Letní školy slovanských studií došlo k navázání mnoha přátelství, někteří účastníci, kteří se během školy seznámili, dokonce vstoupili do manželství.