Článek
V roce 2022 působilo na filozofických (FF), humanitních a podobných fakultách 1937 akademiků, před pěti lety jich bylo o 4,5 procenta méně. Vyplývá to z dat, která ČTK poskytla vrchní ředitelka sekce vysokého školství na ministerstvu školství (MŠMT) Radka Wildová, a z prezentace, kterou zástupci školského resortu zaslali v pátek i Novinkám.
Počet studentů na vysokých školách začal od roku 2018 přibývat v souvislosti s tím, že se na ně začali hlásit lidé z populačně silných ročníků. Loni podle statistiky MŠMT studovalo na veřejných vysokých školách v ČR 276 632 lidí, tedy o šest procent více než před pěti lety. Zaměstnanců měly vysoké školy 30 665, z čehož akademičtí pracovníci tvořili asi polovinu.
Zástupci škol již dříve upozorňovali, že v souvislosti s očekávaným výrazným nárůstem zájemců o studium v důsledku demografického vývoje bude potřeba navýšit vysokým školám rozpočet. Mnozí akademici z humanitních fakult si přitom nyní stěžují na nízké mzdy a podfinancovanost univerzit a jejich pracovišť.
Ledy se hnuly? Na VŠ se jedná o tarifech
Zástupci ministerstva a vysokých škol proto jednají o tom, jak to zlepšit. Pracovní skupina při MŠMT navrhla, aby se rozpočet univerzit letos mimořádně navýšil asi o 901 milionů Kč. Doporučila rovněž zaměřit se na případnou úpravu nabídky oborů. Analýzu dat, která úřadu poskytli rektoři, a návrhy úprav financování univerzit předloží MŠMT podle Wildové 12. května.
Rozdíly i v rámci univerzit
Nízké mzdy mají nyní podle pracovní skupiny hlavně odborní asistenti. „Mnozí z těchto odborníků, kteří mají obvykle doktorský titul, proto odcházejí z univerzit učit na základní nebo střední školy,“ upozornil předseda Asociace děkanů FF Jan Stejskal.
Nejnižší mzdu mají v porovnání s kolegy na jiných fakultách odborní asistenti na filozofických, humanitních a teologických fakultách. Loni jejich průměrná mzda podle dat MŠMT činila 44 500 Kč měsíčně.
„Na průměrný plat středoškolských učitelů 52 497 korun nedosahuje průměrná mzda odborných asistentů v řadě fakultních klastrů,“ řekla Wildová.
Garantovaný plat 130 % průměrné mzdy budou mít jen učitelé, schválili poslanci
Jedná se o zdravotnické a sociální fakulty (45 900 Kč), právnické fakulty (49 300), filozofické, humanitní a teologické fakulty (44 500), umělecké fakulty (44 800) a zemědělské a veterinární fakulty (48 900).
Podle pracovní skupiny při ministerstvu se liší i odměny pracovníků na obdobných fakultách různých univerzit. Zatímco jedna svým pracovníkům z humanitně-společenských oborů platila v průměru okolo 37 tisíc Kč měsíčně, na jiné VŠ to bylo kolem 70 tisíc. Podle MŠMT je potřeba zefektivnit fungování univerzit. Možným řešením je podle Wildové a některých rektorů např. meziuniverzitní spolupráce spočívající v propojování studijních programů.
Rozpočet pro veřejné univerzity by podle návrhu pracovní skupiny měl v roce 2024 vzrůst proti letošku o 10,8 miliardy Kč, v roce 2025 o 13,8 miliardy a v roce 2026 o 16,8 miliardy Kč. Cílem má být, aby výdaje na vzdělávání na VŠ dosáhly úrovně 0,65 procenta HDP.