Článek
Státní maturita, kterou organizuje společnost Cermat, se skládá ze dvou předmětů. Pro všechny je povinná čeština, druhý předmět si studenti mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem, kterému i kvůli vysoké neúspěšnosti u zkoušky z matematiky dává většina přednost.
Zájem o maturitu z cizího jazyka se proti matematice v posledních deseti letech zvýšil ze 60 na 81 procent. Čím dál víc dominuje angličtina, ke které se letos přihlásilo 78 procent maturantů. V roce 2011 to bylo 48,4 procenta. Zájem o jiné cizí jazyky naproti tomu klesl na tři procenta.
Většina jazykových škol zřejmě dokončí školní rok s výukou na dálku, tvrdí asociace
Nejvýraznější je pokles zájmu o němčinu. Před deseti roky si ji vybrala zhruba desetina maturujících, nyní 1,8 procenta. Nejvyšší zájem o ni letos byl ve zdravotnických oborech, a to kolem šesti procent. Na nástavbách, kde z němčiny maturovalo vždy poměrně hodně žáků, se jejich podíl snížil od roku 2015 z asi 13 na 4,5 procenta.
Relativně stabilní zájem o německý jazyk zůstává na gymnáziích, a to mezi dvěma až čtyřmi procenty. Nejvíc studentů maturuje z němčiny stále v Karlovarském kraji, i tam se ale jejich podíl od roku 2015 snížil z pětiny na asi 8,4 procenta. Nejméně se z němčiny maturuje v Moravskoslezském kraji, kde ji letos zvolilo 0,5 procenta žáků.
Na středních školách odstartovalo období ústních maturit. Potrvá až do 23. července
K ruštině se před deseti lety přihlásilo 1,4 procenta maturantů, letos jedno procento. Nejoblíbenější zůstává na nástavbách, kde z ní maturuje asi 2,8 procenta přihlášených. Naopak na gymnáziích či na učilištích je to kolem poloviny procenta.
Co se týče regionálního rozložení, volí si nejčastěji ruštinu maturanti v Královéhradeckém kraji (1,7 procenta) či v Praze (1,6 pct), nejméně často naopak v Jihočeském kraji (0,1 pct).
Minoritní volbou zůstávají španělština a francouzština. Před deseti lety se k maturitě z francouzského jazyka přihlásilo 0,25 procenta studentů a ke španělskému jazyku 0,21 procenta. Letos si francouzštinu vybralo 0,23 procenta a španělštinu 0,11 procenta maturantů.
U angličtiny mírné zhoršení
Z nedávno zveřejněných výsledků květnových maturitních testů plyne, že neúspěšnost v maturitě z angličtiny letos stoupla z loňských 5,1 procenta na 6,7 procenta. V němčině naopak klesla z 26,6 na 23,1 procenta.
V ruštině se snížila z 12 na 9,9 procenta a ve španělštině z 3,1 na 2,4 procenta. Test z francouzštiny zvládli letos v květnu všichni maturanti.
Z matematiky propadlo 16,8 procenta maturantů, z češtiny 4,9
Počet studentů, kteří šli ke zkoušce poprvé, v souvislosti s demografickým vývojem mezi roky 2011 a 2018 klesal, další dva roky stagnoval a letos se opět trochu zvýšil. V roce 2011 bylo přihlášených ke druhé zkoušce kolem 98 tisíc, tento rok asi 71 tisíc studentů.