Článek
Větší nároky na znalosti cizích jazyků potvrzují podle Lenky Rudišové z agentury Lesensky.cz personalisté i technicky zaměřené firmy.
Vzestupný trend
"Vzestupný trend v potřebě studia jazyků se začal projevovat v posledních třech letech. Nárůst je sice v řádech jednotek procent, přesto lze ale vzrůstající zájem o jazykové kurzy pozorovat," uvedl předseda AJŠA Vítězslav Bican. AJŠA je jedinou asociací sdružující tuzemské jazykové školy a agentury. Vznikla loni sloučením Asociace certifikovaných jazykových škol a AJŠA.
Firmy preferují jednorázové projekty
Do aktuálních trendů podle Bicana patří kromě běžné angličtiny i právní terminologie a jednání u soudu, obchodní korespondence a prezentace v cizím jazyce. Firmy podle něj často poptávají pouze omezené jednorázové projekty, nikoli dlouhodobou spolupráci na neomezený čas.
Globalizace vyvolává potřebu dorozumění
Potřeba mluvit cizími jazyky podle Bicana souvisí s globalizací světa, otevřeností trhů i nárůstem počtu investorů v Česku. Znalost alespoň jednoho cizího jazyka podle personalistů výrazně zvyšuje i šance na trhu práce, oceňuje se zejména v kombinací s technickým oborem vzhledem k tomu, že cizí řeči ovládá v této oblasti jen část zaměstnanců.
Maturanti mají s jazyky problémy
Problémy s cizími jazyky měli loni maturanti. V jarním termínu státní části zkoušky tehdy nejhůře dopadla němčina. V některé části zkoušky z tohoto jazyka propadlo 26,3 procenta z těch, kdo si ji vybrali. V angličtině, která je nejčastěji vybíraným cizím jazykem, propadlo 9,8 procenta středoškoláků, což je meziroční zhoršení o tři desetiny procentního bodu.