Článek
Dosud měli vysokoškoláci podle vládních nařízení povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorech v případě, že nebyli usazeni. Nyní vláda povinnost rozšířila na všechny účastníky přednášek nad 50 lidí.
Některé vysoké školy, jako např. Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) v Praze, České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze nebo Masarykova univerzita (MU) v Brně, si ale povinnost nošení respirátorů nastavily samy ještě před rozhodnutím vlády.
Zástupci VŠ povinnost nosit respirátory chápou, v řadě z nich to už platí
Jejich mluvčí již minulý týden uvedli, že problémy s tím nejsou.
Zima: Cestou ven je očkování, chci poděkovat studentům
Univerzita Karlova, kde byly respirátory při výuce dosud dobrovolné, podle končícího rektora Zimy (v čele UK ho vystřídá lékařka a dosavadní prorektorka Milena Králíčková – pozn. red.) apelovala na nošení respirátorů i při menším počtu než 50 lidí, a to zejména v malých prostorech. Rektor neočekává, že by to někde působilo potíže, pokud se zohlední okolnosti při výuce.
Karlovu univerzitu povede lékařka Králíčková. Bude první rektorkou UK v historii
„Pokud by byl opět nějaký lockdown, tak to považujeme za velmi špatné řešení, které problém nevyřeší,“ řekl Zima. Poukázal na to, že v některých zemích byly dlouhé uzávěry společnosti a efekt to podle něj mělo malý.
„Naší snahou spolu se studenty je samozřejmě maximální dodržování opatření, která jsou, a propagace očkování,“ uvedl. „Chci poděkovat studentům, kterých je asi 85 procent naočkovaných, protože to je ta cesta od toho,“ dodal s tím, že nečeká, že by krizový štáb školy v nejbližší době rozhodoval o dalších zásadních opatřeních.
Druhé kolo testů ve školách odhalilo 3423 pozitivních. Většinou není jasné, kde se nakazili
Žádné informace o tom, že by s respirátory při výuce byly problémy, nemá ani mluvčí pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE) Martina Mlynářová. VŠE také dosud povinnost nošení respirátorů při výuce neměla, studenti na ně ale podle mluvčí byli zvyklí už z chodeb nebo menzy. Doplnila, že podle ankety mezi 63 procenty posluchačů VŠE je naočkováno kolem čtyř pětin studentů a další asi čtyři procenta o vakcinaci uvažují.
Celkově očkování v ČR podstoupilo nebo se k němu registrovalo necelých 70 procent lidí starších 12 let. Pro mladší zatím vakcína není.
Ředitelé škol o plošných testech pochybují
Nové a přísnější opatření nic nezměnilo ani pro studenty Mendelovy univerzity (MENDELU) v Brně, Univerzity Palackého (UP) v Olomouci či Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně.
Na České zemědělské univerzitě (ČZU) v Praze zase využívají tzv. hybridní formu výuky, která umožňuje kombinovat prezenční a online výuku.