Hlavní obsah

Žádné sci-fi. Izraelci vyvinuli technologii, která „vidí“ skrz zeď

Výzkumníci ze společnosti Camero-Tech, která sídlí v Izraeli, přišli s umělou inteligencí nové generace. Prototyp radaru jménem Xaver 1000 zvládne zase o něco lépe „vidět“ skrz zdi, systém využívaný izraelskou armádou totiž pracuje s algoritmy ke sledování cílů za zábranou. Dokáže určit, zda sledovaný objekt sedí, stojí nebo leží a rovněž zda se jedná o dospělé, děti či zvířata.

Foto: Camero-Tech

Radar Xaver 1000 dokáže „vidět“ skrz zeď.

Článek

Nová izraelská vojenská technologie, kterou uživatelé umístí přímo na zeď, umožňuje detekovat objekty a lidi za stěnami v reálném čase, a to díky pokročilému sledovacímu algoritmu založenému na umělé inteligenci, jak informoval server Business Insider.

Vysoce výkonné přenosné zařízení má poskytovat ozbrojeným složkám, policii, zpravodajcům i záchranářům „bezkonkurenční schopnosti“. Podle webu Interesting Engineering byli předchůdci verze radaru Xaver 1000 nasazeni k akci ve více než 50 zemích světa.

„Radary Xaver poskytují významné schopnosti v oblasti shromažďování informací, protiteroristických aktivit, záchrany rukojmích, protidrogových zátahů a mnoha dalších operací a misí,“ shrnula společnost Camero-Tech.

Nejnovější model, Xaver 1000, je vybaven systémem sledování živého cíle na základě umělé inteligence a vlastní 3D technologie, která umožňuje detektovat lidi nebo statické objekty za zdmi a jinými překážkami.

Obrazy živých objektů ve vysokém rozlišení odhalí až na takové úrovni, že lze poznat, jestli cíl stojí, sedí nebo leží. Pozná se pak i to, zda se jedná o dospělého člověka, dítě či zvíře.

Rádiové vlny procházející stěnami

Radar je podle serveru listu The Daily Mail „navržen jako diamant“ se čtyřmi klapkami, které se otevírají směrem ven. Může jej –⁠ při zmíněném připevnění na stěně –⁠ obsluhovat jeden člověk. Uprostřed je zhruba 25centimetrový dotykový displej s navigačním systémem, který umožňuje prohledávat místnost a zjistit, co se uvnitř může skrývat. Umí zaznamenat a přehrávat data.

„Technologie využívá rádiové vlny, které jsou schopné procházet stěnami (jako signály mobilních telefonů a wi-fi). Ale jak víme, dokonce i signály mobilů a wi-fi slábnou, když se vzdalují od vysílací věže či přístupového bodu. Radarové signály jsou stejné: mohou procházet zdmi, ale jsou příliš slabé na to, aby přesně zobrazily nebo i reálně viděly cokoli v interiéru,“ cituje Daily Mail vysvětlení firmy.

„To, co se jeví jako černobílý optický satelitní snímek, je ve skutečnosti vizuální reprezentace radarových dat –⁠ odraz rádiových vln proti zemskému povrchu a umělým objektům,“ doplnili vědci.

Výběr článků

Načítám