Článek
Nájin a Fatu jsou poslední dvě žijící samice tohoto druhu. Poslední samec Sudán uhynul loni v březnu v keňské rezervaci Ol Pejeta, kam byl ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem, které patřil, dopraven v roce 2009.
Oplodněna byla nyní čtyři vajíčka od Fatu a tři od Nájin. Vědci použili zmrazené sperma dvou uhynulých samců Suniho a Sauta. Jde o další zásadní posun ve vývoji projektu a nezbytný krok k budoucímu vytvoření embrya, které může být zamrazeno a později vloženo do náhradní matky, samice příbuzného nosorožce bílého jižního, která ho donosí.
Odborníci jsou příjemně překvapeni
„Byli jsme překvapeni, u jak vysokého množství odebraných vajíček se nám v laboratoři povedl jejich proces dozrání, protože u vajíček z předchozích zkušebních odběrů na samicích bílých jižních jsme takového vysokého čísla nikdy nedosáhli,“ popsal Cesare Galli z institutu Avantea v italské Cremoně, který zákrok související s oplodněním vajíček a vývojem embrya vede.
Prozradil, že komplikovanější byla práce se spermatem samce Sauta.
„Abychom našli tři živé spermie potřebné k oplození Nájininých vajíček, museli jsme rozmrazit dvě dávky Sautova uchovaného semene. V současné chvíli jsou oplodněná vajíčka inkubována a nám nezbývá než čekat, jestli se z nich vyvine embryo do takového stadia, aby mohlo být kryogenicky zamrazeno pro pozdější transfer do náhradní matky,“ dodal Galli.
Kromě vědců z institutu Avantea se na projektu podílejí odborníci Safari parku Dvůr Králové, Leibnizova institutu pro výzkum divokých a zoo zvířat v Berlíně, rezervace Ol Pejeta a vládní organizace Kenya Wildlife Service.