Článek
Jednotná přijímací zkouška se skládá z testu z matematiky a češtiny. Na test z matematiky je 70 minut, na češtinu mají uchazeči 60 minut. Do celkového výsledku zkoušky se žákům započítá vždy lepší výsledek z testu z matematiky a lepší výsledek z testu z češtiny.
Náhradní termíny jednotné přijímací zkoušky jsou pro všechny obory na konci dubna. Výsledky prvního kola přijímacího řízení se uchazeči dozvědí ve čtvrtek 15. května.
Studenti se na zkoušky připravovali nejen doma a ve škole. „Připravovala jsem se asi půl roku dopředu, každý víkend jsem chodila na přijímačky nanečisto,“ řekla ČTK jedna ze studentek Adéla Bartošová. Podobně se připravoval také Antonín Petrák, i on dělal testy nanečisto.
Více nervózní byli žáci z testů z matematiky. „To bude určitě horší,“ uvedla jedna ze studentek. „Nebojím se ničeho, ale matika je těžší,“ souhlasil Antonín. Právě test z matematiky se začal psát jako první v 08:30 hodin, následovat bude český jazyk.
Ředitel Akademického gymnázia Milan Štěrba sdělil, že v průměru se na školu hlásí 400 až 500 studentů. Minulý rok byl podle něj zájem větší než letos. „Protože si někteří studenti trošku naivně psali tři gymnázia, pak zjistili, že se nedostali a byli trošku v panice,“ podotkl. Letos se podle něj chovají pragmatičtěji a hlásí se na jedno nebo dvě gymnázia a dále na školu, kam mají možnost se dostat.
Naopak na Střední průmyslovou školu strojnickou v Betlémské ulici se letos podle ředitele Michala Prutyszyna přihlásilo dětí víc. Škola nabízí obory technické lyceum, informační technologie a strojírenství. Největší zájem je o obor strojírenství, kde škola otvírá tři třídy, zatímco ve zbylých dvou po jedné. Škola nemá školní kolo přijímaček a nabízela přípravné kurzy na jednotné zkoušky, o které však podle ředitele nebyl zájem, a nakonec je zrušila. „Překvapilo nás to,“ uvedl.
Uchazeči o víceletá gymnázia v úterý a ve středu
Meziročně se k jednotné přijímací zkoušce na čtyřleté obory a nástavby přihlásilo zhruba o 4000 více žáků, je jich asi 98 130.
Uchazeči o víceletá gymnázia budou jednotnou přijímací zkoušku konat příští týden v úterý a ve středu. Celkem letos bude jednotnou přijímací zkoušku podle ministerstva školství skládat asi 124 650 žáků, zhruba o 3300 více než loni.
Přihlášku na střední školy včetně víceletých gymnázií a škol s výučním listem i bez něj si letos podalo celkem zhruba 159 250 uchazečů, z toho asi 132 700 se hlásí na čtyřleté a kratší obory. Loni se na všechny obory středních škol hlásilo 157 tisíc uchazečů.
Žáci si letos stejně jako loni mohli podat až pět přihlášek, z toho až dvě do oborů s talentovou zkouškou a až tři do oborů bez ní. Na přihláškách určovali, na kterou školu chtějí nejvíce. Do oborů žáky podle výsledků přijímací zkoušky a jejich priorit rozdělí systém stejně jako loni. Za přijímací řízení je zodpovědná státní organizace Cermat.
Termíny přijímacích zkoušek na SŠ 2025
Řádné termíny jednotné přijímací zkoušky:
- 11. a 14. dubna
- 15. a 16. dubna pro víceletá gymnázia
Náhradní termíny:
- 29. a 30. dubna
Školní a talentové zkoušky:
- 17. až 23. dubna
Náhradní termíny talentových zkoušek:
- 24. dubna až 5. května