Článek
Ledovce dosud pokrývají přes deset procent povrchu Islandu - v roce 2019 to bylo 10 400 kilometrů čtverečních. Od roku 1890 se plocha pokrytá ledem zmenšila o 2200 kilometrů čtverečních. Téměř třetina tohoto úbytku připadá na nové tisíciletí, spočítali islandští glaciologové, geologové a geofyzici.
„Smrt“ ledovce Ok
V roce 2014 Island v důsledku oteplování přišel o svůj první ledovec Okjökull. Tehdy se hovořilo o obavách vědců, že na Islandu do roku 2200 zmizí na 400 ledovcových masivů.
Na Islandu se slavnostně loučí s ledovcem, který zanikl
Podle studie otištěné letos v dubnu v časopise Nature jsou aljašské, alpské a islandské ledovce mezi těmi, které v posledních letech ustupovaly nejrychleji na světě.
Na 220 tisíc světových ledovců přicházelo podle AFP mezi roky 2000 a 2019 dohromady v průměru o 267 miliard tun ledu ročně. Nyní už je to kolem 300 miliard tun.
Grónský ledový příkrov na pokraji bodu zlomu
Podobné trendy můžeme pozorovat i třeba v Grónsku. Nová studie zkoumající výšky ledových příkrovů a míru jejich tání v tamní pánvi Jakobshavn odhalila, že i celý tamní obrovský ledový příkrov pojmenovaný jednoduše Grónský ledovec je na pokraji velkého bodu zlomu.
Grónský ledový příkrov je na pokraji bodu zlomu, varují vědci
Rostoucí teploty způsobené klimatickou krizí způsobily, že do oceánů už odtekly biliony tun grónského ledu.
Hlavní příčinou je zřejmě skutečnost, že tání snižuje výšku ledového štítu a vystavuje ho tak vyšším teplotám panujícím v nižších nadmořských výškách, což způsobuje další tání.
Pokud by ledový příkrov roztál kompletně, hladina světových moří by stoupla o sedm metrů. Množství ledu, které by zvýšilo hladiny světových moří o jeden až dva metry, už je pravděpodobně odsouzeno k roztání, nicméně podle odborníků by to mohlo trvat i staletí. Roztání kompletního grónského ledového štítu by zabralo tisíc let.
Největší ledovec světa
Od Antarktidy se v květnu odlomil obrovský kus ledu o rozloze Pardubického kraje, a vznikl tak největší ledovec na světě, uvedla tehdy Evropská kosmická agentura (ESA). Ledovec dostal jméno A-76 a jeho rozloha je 4320 kilometrů čtverečních.
Vznikl největší ledovec světa
Ledovec se odlomil od ledového šelfu Filchner-Ronneová, který se nachází v jižní části Weddellova moře v Antarktidě. Podle záběrů pořízených vesmírnou družicí Sentinel-1 měří 170 kilometrů na délku a 25 kilometrů na šířku. A-76 převzal prvenství největšího ledovce na světě po A-23A, jehož rozloha je 3880 kilometrů čtverečních.