Článek
„Práce je třeba provádět velmi opatrně a trpělivě,” uvedl ředitel muzea Alexander Kellner.
Mezi 1500 předměty, které se podařilo zatím zachránit, jsou například kovové části šípů původních obyvatel Brazílie, peruánská váza či předkolumbovská pohřební urna.
Už v říjnu pracovníci muzea objevili také úlomky lebky a část stehenní kosti patřící ženě, která žila na území dnešní Brazílie před téměř 12 tisíci lety. Vědci ji pojmenovali Luzia. Její ostatky patřily k tomu nejcennějšímu ve sbírkách muzea.
Dar od Německa
Zástupci brazilského Národního muzea na tiskové konferenci informovali také o tom, že dostali od německé vlády dar ve výši 180 tisíc eur (4,7 milionu korun).
Německý generální konzul Klaus Zillikens podle listu O Globo připomněl, že Německo v minulosti postihla podobná neštěstí, například požár Knihovny vévodkyně Anny Amálie ve Výmaru v roce 2004 nebo zřícení městského archivu v Kolíně nad Rýnem v roce 2009. Muzeu slíbil, že je Berlín v případě potřeby připraven pomoci dalšími finančními prostředky.
Při požáru, který vypukl z dosud neznámých příčin, byla zničena většina největší latinskoamerické sbírky historických předmětů.