Hlavní obsah

Z rychlosti tání grónského ledovce lze předpovědět letní počasí v Evropě

Nuuk (Grónsko)

Přestože jsou dlouhodobé předpovědi počasí složité, nová studie naznačuje, že z rychlosti tání grónského ledovce lze předpovědět, jaké počasí letos v létě čeká Evropu. Umístění, rozsah a síla nedávných sladkovodních událostí naznačují, že jih Evropy zasáhne neobvyklé teplo a sucho.

Foto: Profimedia.cz

Tání ledu v Grónsku (ilustrační snímek)

Článek

Tvrdí to výzkum, o němž ve čtvrtek informoval list The Guardian.

Řetězec událostí je složitý a mohou do něj zasahovat další faktory. Podle hlavní autorky studie Marileny Oltmannsové z britského Národního oceánografického centra však probíhá zhruba takto:

„Teplé podmínky v Grónsku přinášejí do Atlantiku více vody z tání ledovců. Protože je tato voda lehčí než mořská, usazuje se na hladině oceánu a snižuje výměnu tepla mezi vzduchem a mořem.“

Grónsko je stále zelenější. Mokřadů uvolňujících metan přibylo čtyřnásobně

Evropa

To vede k silnějším větrům v okolí oblasti tající vody. V zimě tyto větry způsobují posun Severoatlantického proudu, který je prodloužením Golfského proudu, na sever. V létě následujícího roku větry sledují směr tohoto proudu a jsou přesměrovány na sever.

To pomáhá vytvářet typ podmínek velkoplošné atmosférické cirkulace, které přinášejí teplejší a sušší počasí nad Evropou.

Oltmannsová říká, že umístění, rozsah a sílu sladkovodních událostí lze použít k odhadu následného vzorce teplého a suchého počasí nad Evropou.

„Na základě zjištěného řetězce událostí očekáváme, že podmínky mezi oceánem a atmosférou budou letos příznivé pro neobvykle teplé a suché léto nad jižní Evropou,“ uvedla.

Desítky stupňů k dobru. Odborníci spočítali, jak moc je letos příroda napřed

Počasí

(Ne)oprávněný strach o planetu

Móda a kosmetika

Výběr článků

Načítám