Článek
Výuka oboru, a to jako prvního svého druhu v České republice, začne v září 2025. Inspirován je obdobnými studijními obory na prestižních univerzitách v západní Evropě a USA.
Zjednodušeně řečeno, jen mimořádně kvalitní výzkum v kombinaci s maximálním nasazením zdravotníků k zajištění péče nestačí. Resort ministerstva zdravotnictví bude sice v příštím roce hospodařit se 17,5 miliardy korun, tedy s o pětinu vyšším rozpočtem, než je tomu letos, z dlouhodobého hlediska v něm kromě lékařů a sester chybí ale ekonomičtí odborníci, kteří zajistí jeho chod tak, aby se současná péče mohla dále rozvíjet. Jen zvyšování rozpočtu totiž resortu nestačí.
Efektivní zdravotnictví
„Při studiu nového oboru se posluchači dozvědí, jak funguje zdravotní politika, naučí se analyzovat data a formulovat doporučení pro důležitá rozhodnutí. Budou rozumět ekonomickým aspektům zdravotnictví, a to včetně financování a právních otázek,“ řekl Novinkám ředitel Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace (HEPII) na Masarykově univerzitě Jakub Hlávka.
Válek si dupnul. Zákaz HHC se prodlužovat nebude, navzdory doporučení resortu
Budoucí absolventi oboru se stanou experty na efektivitu zdravotní péče, organizaci zdravotnictví, pobídky pro poskytovatele a pacienty nebo na otázky dostupnosti a personálního zajištění všech oblastí zdravotnictví. Naleznou uplatnění jako analytici, výzkumníci, manažeři či poradci v klíčových zdravotnických institucích v Česku i v zahraničí.
Špičkoví experti jako pomoc resortu
Univerzita tak chce vychovat špičkové experty na mezinárodní úrovni, kteří budou hledat cesty k tomu, aby se neomezovala potřebná zdravotní péče tam, kde to není nutné, a například nerušila nemocniční lůžka. Dlouhodobým problémem Česka je i to, že není lékově soběstačné.
Kvalitní analýzou zdravotnických dat lze najít finanční rezervy, což může napomoci k lepší péči o pacienty. Podle Hlávky je důležité nejen umět dobře zhodnotit kvalitu poskytované péče, ale i její finanční efektivnost. Studenti nového oboru se budou zabývat také tím, jak finančně správně vyhodnotit klinická data z výzkumu a zajistit nové léčebné metody pro praxi.
Masarykova univerzita couvá z projektu soukromé školy. Bekovi se líbí
Nový obor pod oficiálním názvem Applied Health Economics (AHE) vytvořila Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity jako navazující magisterský a bude se přednášet jen v anglickém jazyce. Na výuce se budou podílet experti ze šesti fakult od lékařské až po právnickou.
„Poptávka po expertech, kteří umí zpracovávat data a vytvářet podklady pro rozhodování o značných finančních částkách ve zdravotnictví, je již nyní vysoká,“ uvedl Hlávka. Dokladem toho je, že několik stipendií pro nejlepší uchazeče poskytnou nadace a partneři univerzity.