Článek
Krokodýl byl nazván Sacacosuchus cordovai. Podle paleontologa Rodolfa Salase-Gismondiho byl tento „krokodýlí předek“ dlouhý odhadem asi čtyři metry.
V chilském ledovci odhalili první kompletní zkamenělinu ichtyosaura: březí samici
Podle peruánského výzkumného týmu, který analyzoval pozůstatky čelistí a lebek tohoto druhu, zvíře pravděpodobně překročilo Atlantský oceán k pobřeží jihoamerického kontinentu a nakonec osídlilo území dnešního jižního Peru.
Paleontologové objevili v Patagonii největšího megaraptora. Měl obří drápy
Nově představený druh totiž není blízce příbuzný s rodem Piscogavialis (druh vyhynulého mořského krokodýla), se kterým žil, ale jeho nejbližší příbuzní byli nalezeni v Africe a Evropě.
„Což právě naznačuje, že Sacacosuchus cordovai zřejmě musel překonat Atlantik, aby se sem dostal,“ cituje Reuters odborníka Salase-Gismondiho.
Původně jen ve slané vodě
Vědci oznámili, že v posledních letech shromáždili částečné kostry tohoto druhu. A že poté, co v roce 2020 našli čelist v peruánské poušti Sacaco (odtud jméno tvora – Sacacosuchus cordovai), tak pochopili, jak se tato zvířata vyvinula poté, co žila nejprve pouze ve slané vodě.
Polovině druhů krokodýlů hrozí vyhynutí. U želv jsou to až dvě třetiny
Sacaco je oblast, kde byly již dříve nalezeny kostry prehistorických živočichů. Badatelé soudí, že před miliony lety byla poušť hlubokým mořským dnem, kde kromě jiných mořských druhů žili velryby, obří žraloci a krokodýli.
Jiný objev: předchůdce velryb
Jih Peru je bohatým zdrojem takových prehistorických pozůstatků. Např. letos v březnu představil tým paleontologů pod vedením zmíněného Salase-Gismondiho fosilii lebky 12–13metrového „mořského netvora“ basilosaura – predátora, který žil před 36 miliony lety v pravěkém oceánu podél dnešního peruánského pobřeží.
Paleontologové představili unikátní lebku basilosaura
Basilosaurus byl ve své době jedním z největších dravců, šlo zároveň o předchůdce velryb a delfínů.