Článek
Komerční zařízení ASC na planině Dhupuma, které je provozováno australskou společností Equatorial Launch Australia (ELA), spoluvlastní zástupci místního domorodého kmene Yolngu. NASA ho hodlá v budoucnu využívat dál, jak napsala agentura Reuters.
Austrálie vyrobí pro NASA vozítko, které bude na Měsíci pátrat po kyslíku
„Arnhem leží na 12. rovnoběžce. Nenajdete mnoho míst, která by byla blíže k rovníku. Zejména nenajdete místa tak blízko u rovníku, kde by bylo suché a stabilní podnebí. Např. Florida a její mys Canaveral jsou mnohem vlhčí,“ popsal výhody dané lokality astrofyzik Brad Tucker z Australské národní univerzity.
První starty z komerčního střediska mimo USA
NASA chce ze střediska v Arnhemu vypustit v červnu a červenci celkem tři rakety, misi na místě zajišťuje přes 70 jejích spolupracovníků. Jde o dvoustupňové sondážní rakety Black Brant IX.
Liftoff! 🚀 A Black Brant IX sounding rocket launched from @ela_space's Arnhem Space Center in Northern Territory, Australia, carrying the X-ray Quantum Calorimeter experiment. The next launch from Australia is scheduled for July 4. pic.twitter.com/yEuZx83n71
— NASA Wallops (@NASA_Wallops) June 26, 2022
Pro americkou vesmírnou agenturu jde navíc o první starty z komerčního střediska mimo území Spojených států, připomíná agentura AP.
Trojhvězda Alfa Centauri
„Těšíme se na to, že budeme moci důležité vědecké mise vypouštět i z jižní polokoule a plnit cíle, na které bychom při startu z USA nemohli pomýšlet,“ poznamenala zástupkyně NASA Nicky Foxová.
Proxima Centauri b je oficiálně nám nejbližší exoplanetou
Právě to je případ dalších dvou startů 4. a 12. července, kdy rakety vynesou do vesmíru přístroje pro měření ultrafialového záření a zaměří se na trojhvězdu Alfa Centauri. Sluneční soustavě nejbližší hvězda je viditelná pouze z jižní polokoule.
Jiná aktuální mise: lunární sonda CAPSTONE
Jak jsme již informovali, v úterý 28. června úspěšně odstartovala – z Nového Zélandu – nosná raketa Electron americko-novozélandské firmy Rocket Lab s lunární sondou CAPSTONE.
K Měsíci odstartovala nová sonda
Aparát byl zdárně dopraven na nízkou oběžnou dráhu okolo Země. „CAPSTONE je stále spojená s platformou Lunar Photon, která postupnou sérií motorických manévrů dostane sondu k Měsíci,“ upřesnil ve středu na Twitteru odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
V úterý 28. června v 11:55:52 SELČ úspěšně odstartovala nosná raketa Electron s lunární sondou CAPSTONE. Sonda byla úspěšně dopravena na nízkou oběžnou dráhu okolo Země stále spojená s platformou Lunar Photon, která postupnou sérií motorických manévrů dostane sondu k Měsíci. https://t.co/4hXGZ0uoBn
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) June 29, 2022
Start sondy připravuje cestu pro budoucí mise Artemis k průzkumu Měsíce i mimo něj, jak připomíná sama společnost Rocket Lab.