Článek
Vzdálenou formaci pojmenovanou jako ceers-2112 nedávno identifikoval mezinárodní tým výzkumníků pomocí analýzy snímků pořízených kosmickým dalekohledem Jamese Webba (JWST), konkrétně jeho aparátem Near Infrared Camera, jak informoval server Science Alert.
A paper in @Nature reports observations of ceers-2112 that show that this galaxy, at a redshift of 3, unexpectedly has a barred spiral structure. https://t.co/ENLSmAR1ic pic.twitter.com/IycGVptIhZ
— Nature Portfolio (@NaturePortfolio) November 14, 2023
Stejně jako naše domovská galaxie je nově objevená ceers-2112 tzv. spirální galaxií s příčkou a je nyní nejvzdálenější svého druhu, jaká kdy byla pozorována. Tento typ galaxií má specifická centra, která jsou tvořena hvězdami, jež se pravidelně otáčejí.
Spirální galaxie s příčkou jsou podobné normálním spirálním galaxiím. Jejich spirální ramena se ale nenapojují na jádro přímo, ale přes příčku, která se otáčí stejnoměrně spolu s jádrem. Mezi spirální galaxie s příčkou patří i Mléčná dráha. |
Objekt ceers-2112 vznikl brzy poté, co velký třesk vytvořil vesmír (stáří vesmíru se odhaduje na 13,8 miliardy let): pozoruhodná struktura této galaxie, odlišná od tehdejších galaktických formací, figurovala na svém místě již 2,1 miliardy let poté, píše zpravodajská stanice CNN.
Vědci popsali hvězdokupu IRS13 v centru Galaxie, je plná překvapení
„Tento objev neočekávaně odhaluje, že galaxie, které se podobají té naší, existovaly již před 11,7 miliardy lety, kdy měl vesmír za sebou pouhých 15 procent svého života,“ řekl podle portálu Space.com hlavní autor studie Luca Costantin ze Španělského centra pro astrobiologii v Madridu.
Astrophysicist Luca Costantin made a groundbreaking discovery during his vacation in Cantabria, Spain. While on a break, he examined images taken by the James Webb Space Telescope, launched in 2021, and identified a galaxy called ceers-2112, which resembles a "twin sister" of the… pic.twitter.com/KYPRIn0FZW
— SpaceFabrics (@SpaceFabrics) November 9, 2023
Astronomové byli překvapeni, když viděli tak dobře uspořádanou a strukturovanou galaxii v době, kdy ostatní byly mnohem nepravidelnější a chaotičtější.
Masivní spirální galaxie jsou v kosmickém sousedství Mléčné dráhy běžné, jenže nebylo tomu tak vždy.
Rozluštili vědci původ života na Zemi? Vzdálená vesmírná exploze vytvořila nezbytné chemické prvky
„Nález ceers-2112 ukazuje, že galaxie v raném vesmíru by mohly být uspořádány stejně jako Mléčná dráha,“ přidal se spoluautor studie Alexander de la Vega z Kalifornské univerzity v americkém Riverside.
„Je to překvapivé, protože galaxie byly v raném vesmíru mnohem chaotičtější a jen velmi málo z nich mělo podobné struktury jako Mléčná dráha,“ potvrdil.
Astronomy zaskočila nejstarší černá díra
Zjištění, která umožňují vysoce citlivé schopnosti detekce světla ze vzdálených koutů kosmu od aparátů jako JWST, mění vědomosti výzkumníků o formování galaxií a počátečních fázích vesmíru. Webb nabízí doslova pohled do minulosti.
Studie podrobně popisující tento nový objev byla zveřejněna 8. listopadu v odborném časopise Nature.
Dalekohled Jamese Webba v kostce:
Teleskop Jamese Webba byl do vesmíru vypuštěn 25. prosince 2021 a stal se tak pomyslným nástupcem Hubbleova vesmírného dalekohledu. Oproti němu by měl poskytovat záběry ve vyšším rozlišení a přinášet vědcům lepší možnosti zkoumání. Je pojmenován po Jamesi E. Webbovi, který byl důležitou postavou v programu Apollo amerického vesmírného úřadu NASA. Celý projekt vznikl v mezinárodní spolupráci NASA, Evropské kosmické agentury (ESA) a Kanadské kosmické agentury.