Článek
Vzhledem k tomu, že Titan má hustou atmosféru a světlo se tak od povrchu neodrazí, je jeho povrch při sledování ve viditelném světle skrytý. Pozorování pomocí přístroje NIRCam na Webbově dalekohledu v infračerveném spektru však umožňuje nahlédnout i pod atmosféru měsíce.
Teleskop, který vznikl ve spolupráci americké vesmírné agentury NASA, evropské ESA a kanadské CSA, zkoumal složení jeho atmosféry a přítomnost mraků.
A Titan-ic success!
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) December 1, 2022
Here is Webb’s first look at Saturn’s largest moon, Titan. Because Titan has a dense atmosphere, its surface is hidden in visible light. Enter Webb’s infrared eye, which captured clouds as well as bright & dark patches on its surface: https://t.co/zQsSN9Py4H pic.twitter.com/6NuQMfXAFN
Titan je jediným měsícem v našem solárním systému, který má hustou atmosféru trochu podobnou té naší - jen je tedy zhruba čtyřikrát hustší než na Zemi. Na povrchu Saturnova měsíce jsou rovněž řeky, jezera a moře, což je ve Sluneční soustavě unikátní. Jenže úplně jako na naší planetě to není - na Titanu místo vody nalezneme tekutý metan a etan.
První snímky Titanu vědci dostali z dat ze 4. listopadu a výsledek je nadchl. „Na první pohled je to neuvěřitelné. Vidíme mraky na Titanu,“ reagoval na první snímek člen vědeckého týmu Sebastien Rodriguez z Pařížské univerzity.
JWST objevil světlý mrak na severní hemisféře měsíce, následně i druhý. Větší z mraků byl objeven nad severním polárním regionem blízko největšího známého metanového moře měsíce: Kraken Mare.
- Kraken Mare je největší známé moře na Saturnově měsíci Titan. Nalézá se na jeho severní polokouli a je tvořeno tekutinou, zřejmě směsí tekutého etanu a metanu. Objeveno bylo roku 2007 sondou Cassini, pojmenováno bylo po Krakenovi, tvorovi ze severských bájí
Odhalení mraků potvrdilo domněnku, že na měsíci dochází k procesu podobnému k vodnímu cyklu jako na Zemi - tj. že nad metanovými moři se tvoří mraky, které nad pevninou shodí zkapalněný metan v podobě deště. A ten pak steče do řek a vyústí do moří.
Titan obsahuje klíčové prvky potřebné k výskytu života
„Objev mraků je neskutečný, jelikož potvrzuje hypotézu, že se mraky tvoří nad severní polokoulí v letním období v čase, kdy je povrch oteplován slunečními paprsky,“ prohlásil badatel Conor Nixon z Goddardova vesmírného střediska NASA v americkém Marylandu.
Snímky tak dokládají přítomnost mraků na Titanu, navíc se zdá, že se vlastně nepohybují, ale nejspíš jen mění tvar.
Výsledná data z pozorování v kosmu i na Zemi
Do dalších pozorování Titanu se zapojila také pozemní Keckova observatoř umístěná na sopce Mauna Kea na Havaji.
„JWST a naše observatoř zachytily největší Saturnův měsíc v blízké infračervené oblasti a odhalily mraky na severní polokouli poblíž oblasti Kraken Mare. Data budou použita ke zkoumání fascinující atmosféry a klimatu Titanu,“ popisují zástupci havajské hvězdárny následnou spolupráci s Webbem.
A toto je výsledek.
New images of Titan! @NASAWebb and @keckobservatory captured Saturn's largest moon in near-infrared, revealing clouds in the northern hemisphere near Kraken Mare. The data will be used to investigate Titan's fascinating atmosphere and climate. Details: https://t.co/EZcd7EEvFP pic.twitter.com/6IpM71g3O5
— W. M. Keck Observatory (@keckobservatory) December 1, 2022
Výzkumníky navíc potěšilo, že i několik dní po odhalení od Webbova teleskopu se mraky znovu podařilo najít.
Robotická „vážka“ NASA se v roce 2034 proletí nad řekami měsíce Titan
Co se týká dalších úspěchů aparátu, dalekohled při své práci nachází např. i jasné rané galaxie, které nám byly dosud utajené. Podle astronomů měla jedna z těchto galaxií vzniknout pouhých 350 milionů let po velkém třesku, v jehož rámci se zrodil vesmír, tedy zhruba před 13,5 miliardy let. Objevy Webbova teleskopu, který byl na svou orbitální pozici dopraven letos v lednu, naznačují, že hvězdy mohly vznikat mnohem dříve po velkém třesku, než jsme si mysleli.
Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu km daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.