Článek
Vědci ve svém výzkumu rozdělili 280 účastníků do skupin a požádali je, aby si po dobu osmi minut vybavovali pocity vzteku, smutku, úzkosti, anebo zůstali neutrální. Před tímto úkolem a několikrát opakovaně po něm změřili stav cév jednotlivců.
„V minulosti už byly provedeny studie, které spojovaly pocity hněvu, úzkosti a smutku s budoucím rizikem srdečních onemocnění,“ uvedl hlavní autor studie Daichi Shimbo, profesor medicíny na kardiologickém oddělení Kolumbijské univerzity v New Yorku.
Pokud dostali účastníci za úkol vybavit si smutek a úzkost, nevykazovaly jejich cévy žádné významné změny ve sledovaných ukazatelích, ale při vybavení si hněvu ano, řekl doktor Shimbo. „Zdá se, že vliv hněvu na zdraví a nemoci může být způsoben jeho nepříznivým vlivem na zdraví samotných cév,“ dodal.
Varovné příznaky upozorňující na problémy s krevním oběhem
„Nový výzkum sice není první studií, která by prokázala souvislost mezi emocemi a kardiovaskulárními dopady, ale objasňuje, jak tato souvislost funguje,“ okomentoval to Joe Ebinger, docent kardiologie a ředitel klinické analytiky Smidtova kardiologického institutu v Cedars-Sinai v Los Angeles, který se na studii nepodílel.
Osmiminutový vztek = 40minutový dopad na cévy
Vědci v této studii pozorovali tři hlavní způsoby, jakými hněv ovlivnil zdraví cév, uvedl Shimbo. V první řadě ztížil rozšíření cév v reakci na ischemii a také ovlivnil buněčné markery a jejich schopnost se opravit.
Poté, co si skupina účastníků osm minut vybavovala pocit hněvu, trval dopad na cévy až 40 minut, dodal doktor Shimbo. To by samo o sobě nemuselo znít tak zle, ale obavy vyvolává kumulativní efekt.
„Domníváme se, že pokud jste člověk, který se rozčiluje opakovaně, znovu a znovu a znovu, pak si chronicky poškozujete cévy,“ řekl Shimbo. „Tento aspekt jsme nestudovali, ale domníváme se, že tento druh chronického poškození kvůli hněvu může vést k chronickým nepříznivým vlivům na cévy,“ dodal.
Další otázkou, kterou studie nezkoumala, je: Co s tím? „Hněv je lidská emoce a člověk se mu nemůže, a ani by neměl, vyhýbat,“ řekl Ebinger. Nejlepším přístupem je naučit se zpracovávat pocity hněvu, aniž bychom je nechali vykypět, popsal Brett Ford, docent psychologie na Torontské univerzitě.