Článek
Na veřejné vysoké školy v létě opět zavítají zahraniční zájemci o výuku českého jazyka. Mezi nimi se každoročně objevují především studenti a pedagogové českého nebo jiného slovanského jazyka. Letní škola slovanských studií ovšem láká i překladatele, novináře, podnikatele či pouhé zájemce o zdejší kulturu a jazyk. Většina zájemců si hradí kurz z vlastních zdrojů. České ministerstvo školství ale nabízí některým z kandidátů výhodná stipendia.
Do Letní školy slovanských studií se letos zapojí filozofické fakulty v Českých Budějovicích, Olomouci, Praze a Brně, ale i Ústav jazykové a odborné přípravy v Poděbradech nebo útvar zahraničních vztahů při Západočeské univerzitě v Plzni. Výuka češtiny pro cizince vstupuje již do 52. dějství. A zapojit se mohou i úplní začátečníci.
Kromě jazyka poznají cizinci i místní kulturu
"Největší zájem o studium češtiny mají prý tradičně Japonci. Profesoři ale považují za úspěch, že v poslední době začínají na školu jezdit hodně i lidé z Jižní Ameriky a ze všech koutů Evropy," vystihl v letním rozhovoru pro Českou televizi děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Michal Stehlík.
Výuka českého jazyka probíhá formou intenzivních každodenních kurzů. Program letní školy bývá spojen i s řadou kulturních programů. Cizinci dostanou taktéž příležitost k návštěvě atraktivních míst po celé republice.