Článek
Jak výuka ve virtuální učebně vypadá? Přednášející lektor od svého počítače promlouvá k posluchačům, kteří díky internetu mohou sledovat výklad i na místech vzdálených tisíce kilometrů od vyučujícího. Lektor promlouvá ke svým "žákům" prostřednictvím počítačového monitoru. Účastníci virtuálního školení jsou zpravidla vybaveni sluchátky, mikrofonem a webovou kamerou. Virtuální školení tak mnohdy připomíná záběry z filmů spadajících do žánru sci-fi.
Virtuální učebny navazují na metody klasických e-learningových kurzů. Ty však zpravidla zcela opomíjejí interakci s vyučujícím. Virtuální učebny lze navíc využít i pro výuku tzv. soft skills dovedností.
Ve virtuální učebně lze absolvovat i rekvalifikační kurz
Nezanedbatelnou výhodou virtuálních učeben jsou ceny kurzů, které jsou výrazně nižší než v případě kurzů prezenčních. Při objednání firemních kurzů formou virtuální učebny mohou zaměstnavatelé ušetřit hned třikrát.
- Kurz je výrazně levnější než prezenční forma (není třeba platit pronájem prostor apod.)
- Úspora se projeví i v nákladech na cestování zaměstnanců do místa konání kurzu, při delším kurzu i nákladech na ubytování a stravování.
- Zaměstnanci nemusí opustit pracoviště. Odpadají tak náklady na zaměstnance, který není den i více v práci a často i za někoho, kdo ho na tu dobu zastoupí.
I přes finanční výhody virtuální výuky nemá řada firem v úmyslu ustupovat od prezenční formy školení, jejíž jedinečnost spočívá v přímém osobním kontaktu mezi lektorem a vyučujícím. „Ideální variantou může být také tzv. blended learning, tedy kombinace klasického e-learningu, virtuální učebny i prezenčních přednášek,“ myslí si Jaroslava Výborná, projektová a marketingová manažerka společnosti S-COMP Centre, která má ve své nabídce 1400 elektronických kurzů. Formou virtuální výuky nabízí například i rekvalifikačních kurzy.