Článek
Nový plán Britů, jak zabránit šikaně, staví na spolupráci vrstevníků. Z průzkumů vyplývá, že se děti, které jsou vystavovány psychickému i fyzickému nátlaku ze strany spolužáků, raději svěřují se svým problémem stejně starým kolegům než dospělým.
"Šikana je naprosto nepřijatelná ve všech podobách. Je to téma, které nemůžeme jednoduše zamést pod koberec," říká Ed Balls, člen ministerského kabinetu ve Velké Británii.
Vládní orgány věnující se dětem a školám proto přicházejí s projektem tzv. peer mentoringu. Šikanovaní budou moci vyhledat pomoc u speciálně vyškolených vrstevníků. Ti budou se svými radami k dispozici i na telefonních linkách důvěry. Jedním z nástrojů, jak bojovat s problémem šikany, má být i cybermentoring, tedy školení a poradenství prostřednictvím internetu a mobilních telefonů.
Šikana je aktuálním tématem i v Česku. Příští týden ve středu proběhne na půdě Poslanecké sněmovny konference Minimalizace šikany. Jak uvádějí webové stránky stejnojmenného projektu, "cílem konference je vyvolat diskusi širokého spektra expertů, politiků a praktiků na téma systémového postupu proti školnímu šikanování."