Článek
Díky dotaci z ministerstva se projekt může rozšířit na 16 dalších škol v České republice. Bude tak možné odhalit i studenta, který kopíroval například část práce kolegy z jiné univerzity.
Projekt Masarykovy univerzity s názvem „Národní registr VŠKP a systém odhalování plagiátů“ mezi dalšími přihlášenými návrhy vysokých škol pro rok 2008 získal jednu z nejvyšších dotací: 9 703 000 Kč. Podle ČTK část peněz dostanou jednotlivé školy na vybudování organizačního a technického zázemí, větší podíl zůstane Masarykově univerzitě na další vývoj programů a právní poradenství.
Podezřelé práce posoudí učitel
Zavedení kontrol funguje i jako prevence. Studenti vědí, že jejich práce může být snadno porovnána s ostatními, a proto si už nedovolí opsat celé pasáže. Samotný software však samozřejmě nestačí. Podezřelou práci musí posoudit učitel, je totiž možné, že shodující se pasáže jsou řádně provedenou citací. Nechat si zkontrolovat svou práci může i samotný student. Konečný verdikt o tom, jestli se student provinil či nikoliv, nakonec učiní disciplinární komise. Podvodník může být ze školy vyloučen. Studentům, kteří promovali v dřívějších letech, hrozí odebrání titulů.
„Masarykova univerzita považuje účinné odhalování plagiátů za nezbytnou součást svého úsilí o zajištění kvality vysokoškolských prací a chápe je jako příspěvek k etice odborné práce,“ vyjádřil se k této službě rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.
Autorské právo
Předmětem autorského práva je dílo, a to i dílo vědecké. Je chráněno zákonem a bez souhlasu držitele autorských práv (obvykle autora) nesmí být např. rozmnožováno, dále šířeno, pronajímáno, prodáváno apod. Zákon však umožňuje např. z děl citovat. Nutné je však vždy uvést název díla, jeho autora a pramen.
Masarykova univerzita přišla s tímto systémem v České republice jako první. V zahraničí na některých školách už podobný mechanismus funguje řadu let. Přispívá k tomu, aby studium dokončili skuteční studenti a ne podvodníci, kteří absolvují i pomocí nelegálně opsaných prací.