Článek
Nový bakalářský studijní program může pomoci navýšit počty kvalifikovaných učitelek a učitelů angličtiny v českém školství, paradoxně i přes to, že je to neučitelský studijní program.
„Každoročně máme právě na anglickém jazyku se zaměřením na vzdělávání značný převis uchazečů, ale významná část učit nechce, chce se odborně zdokonalovat v angličtině. Právě pro ně je nový studijní program ideální. Místa na učitelské angličtině by pak byla volná pro ty, kteří chtějí angličtinu opravdu učit. A učitelek a učitelů anglického jazyka bude jistě v následujících letech potřeba mnohem více,“ vysvětlil děkan fakulty Aleš Suchomel.
Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL je už nyní připravená nabrat více uchazeček a uchazečů o studium angličtiny. „Do nového studijního programu se mohou hlásit zájemci už nyní, výuka pro akademický rok 2025/2026 bude zahájena v září 2025,“ uvedl mluvčí univerzity Radek Pirkl.
Více angličtiny a náročnější matematika. Bek představil cestu z biflování
Do pilotního ročníku může nastoupit 30-40 studujících. Nový studijní program je možné studovat samostatně, nebo jako tzv. major studijní program v kombinaci se španělštinou nebo němčinou. Fakulta si od toho slibuje navýšení počtu studentek a studentů také u těchto dvou jazykových zaměření.
„V posledních letech se na naši fakultu hlásí přibližně 400 uchazeček a uchazečů o angličtinu v různých učitelských kombinacích, ke studiu jich nastupuje okolo 150. Řada z nich ale už během studia deklaruje, že nechtějí učit, a skutečně významné procento pak do učitelské profese nenastoupí. Díky novému studijnímu programu tak otvíráme šanci 30–40 uchazečkám a uchazečům, kteří angličtinu učit chtějí,“ podotkl Suchomel.
Bek přitvrdil, angličtinu chce povinně už pro prvňáky
Podle něj nelze přesně vyčíslit, kolik učitelek a učitelů angličtiny v českém školství chybí a kolik bude potřeba od roku 2027. Přesná čísla pedagogické fakulty nemají.
„Nicméně je to i regionální záležitost, obecně lze říci, že aprobovaných učitelů a učitelek tolik nechybí ve velkých městech s relativně velkými pedagogickými fakultami, jako je Praha a Brno. V regionech včetně našeho je situace už výrazně složitější,“ upozorňuje děkan.
Přihlášky do studijního programu anglofonní studia přijímá fakulta ještě skoro dva měsíce, do 31. března.
PŘEHLEDNĚ: Co přináší změna výuky ve školách
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QM_9/U7ep/skola-ucitelka-trida-zak.jpeg?fl=cro,0,135,1675,942%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)