Článek
„Spermie a somatické buňky samce šimpanze zamíří do námi budované banky biologických vzorků ohrožených zvířat, a jeho geny tak bude možné díky metodám asistované reprodukce předat dál, to může být u tak vzácného zvířete klíčové,“ popisuje zoologický ředitel Safari Parku a současně ředitel institutu ochrany genofondů Jaroslav Haimy Hyjánek s tím, že vytváření banky v tekutém dusíku uložených biologických vzorků druhů je jen jeden z předmětů činnosti institutu a s nadsázkou by se dalo označit za budování „zoo v mrazáku.“
Smrt kvůli ohňostroji
Šimpanz uhynul krátce po Novém roce po nočním incidentu. Z šetření vyplývá, že k smrtelnému úrazu došlo patrně v důsledku četných ohňostrojů a petard v průběhu silvestrovské noci. Pro populaci šimpanzů čego v lidské péči, která v Evropě čítá sotva 40 jedinců, to je citelná ztráta. Výjimečnost uhynulého samce vyplývá z jeho původu. Před desítkami let se dostal do cirkusu coby mládě upytlačené v přírodě, a ostatním šimpanzům čego v chovech je tedy značně nepříbuzný.
Ve Dvoře Králové uhynul přes půl století starý šimpanz, nejspíše kvůli rachejtlím
Díky moderní vědě je ale vysoká naděje, že bude mít další potomky. Za života se stal otcem už šestkrát, z toho čtyřikrát ve Dvoře Králové. „Z těla zvířete byly získány spermie a somatické buňky, které byly následně zamrazeny v tekutém dusíku. U somatických buněk byla ověřena jejich schopnost se nadále dělit. Tak je vysoce pravděpodobné, že i uhynulý šimpanz by mohl mít v budoucnu další vlastní potomstvo nezbytné pro zachování genetické variability populace,“ nastínil možnosti Josef Fulka mladší z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, kde jsou vzorky uloženy. V budoucnu se přesunou přímo do Dvora Králové, kde již letos se začne stavět nové pracoviště institutu ochrany genofondů.
Šimpanz čego
– Jeden ze čtyř poddruhů šimpanze učenlivého. Je z nich nejmohutnější.
– Rozšířený v Kamerunu, ve Středoafrické republice, v Rovníkové Guineji, v Gabonu a v Západním a Východním Kongu.
– Samci dorůstají hmotnosti kolem 60 kg, samice přibližně 47 kg.
Zmrazení nahradí transporty
Ačkoli je odebírání biologických vzorků ohrožených zvířat a jejich ukládání do podobných zařízení zcela nové, v Česku projekt nemá svou ambicí, rozsahem a shromažďovaným materiálem obdobu. Ukládání biologických vzorků potřebných pro takové účely je mimořádně praktické zejména v ohledu nezbytného oživování krve ve světových chovech. Díky možnosti transportovat pouze zmrazené buňky není například nutné provádět transporty živých a často velkých živočichů na velké vzdálenosti.
Světově jedinečné metody asistované reprodukce využívá i proslulý projekt BioRescue na záchranu nosorožce bílého severního, který dvorský Safari Park koordinuje.