Článek
Brněnské zástupce v 16členné výpravě doplňují i odborníci z britského Leedsu a Univerzity Karlovy v Praze.
Výprava vyrazila z Brna nejprve autobusem do Vídně. Poté se skupina přepraví letadlem do Chile. Později, po karanténě, bude pokračovat až na základnu Johanna Gregora Mendela.
S letošní výpravou začíná nový výzkumný projekt Junior Star. „Jde o pětiletý projekt, který je detailnější a komplexnější,” vysvětlil vedoucí letošní expedice Filip Hrbáček.
Roald Amundsen chtěl vždy vyhrát. Před 110 lety stanul na jižním pólu
„Počítáme se zahrnutím lokalit z jiných částí Antarktického poloostrova. Budeme na tom spolupracovat s kolegy ze Španělska a Portugalska, kteří mají vlastní stanice,” dodal Hrbáček.
Na podobné expedici byl už šestkrát, v roli vedoucího jede poprvé.
Studie stresu - jak reaguje lidské tělo na takové podmínky
Tým chce zároveň pokračovat v dlouhodobém monitorování klimatu a sledování ledovců, půdy a odledněného území.
Čeští polárníci chtějí malou větrnou elektrárnu
Zoologické výzkumy se budou týkat především ptáků a savců, žijících v Antarktidě. K tomu přibude studie stresu, kdy budou vědci zkoumat, jakým způsobem reaguje lidské tělo na polární podmínky.
Téměř polovinu výpravy tvoří zástupci oboru fyzické geografie. Kromě toho s nimi jede např. jeden mikrobiolog a fyziolog rostlin. Skupinu čeká cestou několik testů. Nevyhnou se ani týdenní karanténě, Vánoce tak stráví na hotelu.
Polárníci Masarykovy univerzity se vrátili z Antarktidy. Zažili prachové bouře
„V nejhorším scénáři bude každý sám na pokoji, ale snad budeme mít možnost se sejít aspoň na společnou večeři. Uvidíme, co vyhlásí místní hygiena,“ poznamenal Hrbáček.