Článek
Druhá strana panelů však na konkrétních případech ukazuje, jak úspěšné absolventky v různých oborech jsou.
„Výstava se tak nejen snaží o vyvrácení genderových stereotypů, ale současně pod širým nebem informuje o současné nabídce studijních programů od informatiky přes lesnictví až po dřevostavby. Uchazečky se mohou rozvíjet v účetnictví, floristice nebo jako pečovatelky o hospodářská zvířata. Absolventky mohou pokračovat v akademické kariéře, stejně jako jsou vítány coby administrativní posily,“ uvádí mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
Změnit myšlení je těžké
Genderovými stereotypy se rozumí zjednodušující představy o vlastnostech, schopnostech či rolích žen a mužů, ty bývají častou příčinou diskriminace. Výstava ukazuje v kontrastu k zaběhlým stereotypům příklady kolegyň a kolegů z Mendelovy univerzity, které dokazují, že skutečnost je mnohem rozmanitější. Jejich příběhy inspirují k odvaze stereotypům čelit.
Gender není móda. Sloupek Táni Zabloudilové
„Cílem výstavy je upozornit na existenci a škodlivost vědomých i nevědomých genderových stereotypů a konfrontovat s nimi návštěvníky. Chceme ukázat pozitivní inspirativní příklady, které stereotypy vyvracejí či ilustrují, že je lze překonat. Změnit myšlení je těžké a chce to čas, ale není to nemožné. Začít můžeme u sebe,“ přiblížila hlavní myšlenku Lea Kubíčková, prorektorka pro personální rozvoj a vnitřní komunikaci.
Inspirující příběhy žen
Na jednotlivých panelech se návštěvníci a návštěvnice seznámí například s matematičkou, která řeší komplikované diferenciální rovnice, či floristou, který jezdí jako porotce na zahraniční floristické soutěže.
Oba jsou velmi úspěšní v profesi, která je obecně přisuzována opačnému pohlaví. Dále poznají otce, který byl s dcerou na rodičovské dovolené, i čtyřnásobnou matku, která se úspěšně věnuje rozvoji vědecké kariéry.
České vědkyně: Žen je u nás ve vědě stále málo, mužské prostředí je ale příznivé
„Většinou genderové stereotypy dopadají na životy žen, existují však i stereotypy týkající se mužů. Obhájce stereotypů rovněž najdeme mezi oběma pohlavími. Univerzitní prostředí není výjimkou, setkáváme se zde se stereotypy obecnými i specifickými pro oblast vědy a výzkumu,“ shrnula Kubíčková.
Výstava vznikla ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – gender a věda. Zájemci i zájemkyně na výstavě také naleznou odkaz na odbornou i populárně-naučnou literaturu, ze které autorky výstavy čerpaly.