Článek
Vyplývá to z publikace Život cizinců v Česku, kterou v pondělí vydal Český statistický úřad (ČSÚ), a z úterní tiskové zprávy úřadu.
Nejčastěji se loni cizinci vzdělávali v oborech zdravotní a sociální péče či obchodních, právních a administrativních oborech
Loni se na českých univerzitách vzdělávalo 26 221 občanů zemí Evropské unie (EU). Podíl skupiny unijních občanů se podle ČSÚ v uplynulém desetiletém období výrazně snížil, a to z 68,8 procenta v roce 2012 na loňských 50,3 procenta ze všech vysokoškoláků ze zahraničí, kteří české univerzity navštěvovali.
Úbytek Slováků
Na poklesu počtu cizinců ze zemí EU se podle statistiků podílel úbytek počtu studentů přicházejících ze Slovenska. Ti jsou dlouhodobě nejpočetnější skupinou zahraničních vysokoškoláků. Loni v ČR studovalo 21 913 Slováků.
Do zahraničí na Erasmus vyjelo do loňska přes 350 tisíc Čechů
Počty studentů z dalších členských zemí EU loni s výjimkou Němců (1041 studentů) nedosahovaly ani tisícovky osob.
Více studentů z Běloruska či Indie
Nejčastěji po Slovácích na české školy míří občané Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu. V roce 2021 na českých univerzitách studovalo 8575 Rusů, o pět let dříve to bylo asi o 30 procent méně. Oproti roku 2016 přibylo asi o 40 procent na loňských 4613 vysokoškoláků z Ukrajiny a 2720 studentů z Kazachstánu.
Množství studentů z tzv. třetích zemí, kam ČSÚ řadí spolu s těmito státy rovněž mj. Bělorusko, Vietnam či Indii, v posledních letech roste. Loni podíl vysokoškoláků z Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu, Indie a Běloruska činil 71,5 procenta z celkového počtu studentů ze třetích zemí.
- Termín třetí země označuje stát, kterého se týkají ustanovení nějaké mezinárodní smlouvy mezi státy, ale tato země sama není účastníkem této smlouvy. Např. v daňové oblasti (DPH) se pojmem třetí země označuje země, která není členem EU.
Nejčastěji se loni cizinci vzdělávali v oborech zdravotní a sociální péče či obchodních, právních a administrativních oborech. Oblíbené je i studium informačních a komunikačních technologií, jak dodal mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.
Ukrajinští uprchlíci budou mít příští rok na maturitu více času
Přes 90 procent zahraničních studentů v ČR navštěvuje veřejné univerzity. Téměř 18 procent z celkového počtu cizinců na veřejných a soukromých univerzitách v Česku si vzdělání hradí.
Loni za studium na univerzitě v ČR ze zahraničních studentů platili nejčastěji indičtí studenti. Za vzdělání v Česku platilo 57,8 procenta z celkového počtu studentů z Indie v ČR. Oproti tomu u Slováků to loni bylo 0,7 procenta z množství slovenských vysokoškoláků na českých školách.
- Pokud zahraniční studenti studují v Česku na veřejných školách v češtině, mají stejné podmínky jako domácí studenti. Vzdělávání je zdarma. Platí se studium v cizím jazyce a na soukromých školách.
Nejvíce zahraničních studentů v roce 2021 studovalo na univerzitách v Praze. V metropoli pobývalo 50,9 procenta z celkového množství cizinců na univerzitách v Česku. Následovalo Brno a s odstupem Olomouc a Ostrava.