Článek
Vyplývá to z informací, které dnes poskytla mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Štěpánka Filipová. Zatímco v roce 1997 vyplácela ČSSZ důchod přesně 2 485 110 lidem, loni penzi pobíralo o 234 051 lidí více, což představuje nárůst o 8,6 procenta. Většinu důchodců nadále tvoří ženy; loni jich důchod pobíralo téměř 1,7 milionu, kdežto mužů bylo o asi 630.000 méně.
Nejvíce přibylo starobních důchodců; zatímco v roce 1997 jich ČSSZ evidovala přes 1,8 milionu, v loňském roce jejich počet vzrostl o více než 226.000. Správa loni vyplácela přes 3,347.000 důchodů; o deset let dříve to bylo o 282.000 důchodů méně. Kromě starobních důchodů ČSSZ vyplácí také důchody invalidní a pozůstalostní, tedy vdovské a vdovecké. Počet vyplácených důchodů převyšuje počet důchodců, neboť řada lidí pobírá současně více druhů důchodů.
Zveřejněná statistika se ovšem týká pouze vyplácení důchodů v Česku - nejsou do ní tedy zahrnuty výplaty do ciziny. Nezahrnuje ani důchodce a důchody spadající do působnosti ministerstev obrany, spravedlnosti a vnitra.
Důchod prý příliš šancí na důstojné stáří nedává
Starobní důchody jsou podle průzkumu, který v květnu zveřejnila agentura STEM, pro více než čtyři pětiny Čechů nepřiměřeně nízké; bezmála tři čtvrtiny lidí si myslí, že nestačí ani k pokrytí základních potřeb. Čtyři z pěti obyvatel se domnívají, že současný důchodový systém neumožňuje lidem prožít důstojné stáří.
Suma, kterou Česko ročně na důchody vydává, se za uplynulých deset let téměř zdvojnásobila. Zatímco v roce 1998 bylo na penze určeno kolem 153,6 miliardy korun, letošní rozpočet počítá se zhruba 297,9 miliardy korun. Kvůli mimořádné srpnové valorizaci však bude vyplacená částka nejméně o sedm miliard vyšší.
Za růstem výdajů stojí kromě zvyšování penzí i prodlužování života a přibývání seniorů. Před deseti lety měli muži šanci dožít se v průměru 71,13 a ženy 78,6 roku, loni to bylo podle předběžných statistických údajů u mužů 73,7 a u žen 79,9 roku.