Článek
„Dostali jsme člověka do příkopu, kde předtím žádný člověk nebyl,“ konstatoval Ulloa. V některých místech příkop dosahuje hloubky až 8000 metrů a jeho délka činí zhruba 5900 kilometrů.
Výprava pojmenovaná Atacama Hadal, které se zúčastnil i Ulloův kolega Ruben Escribano a známý americký výzkumník a bývalý námořní důstojník Victor Vescovo, se v lednu zaměřila na část u severního pobřeží v Chile. Nyní se o tom objevily podrobnější informace.
Ponorka se potopila na dno Mariánského příkopu - i tam našla igelitové sáčky
Badatelé sestoupili na dno příkopu ve speciální ponorce Limiting Factor, která byla vybavena silnými LED reflektory. „V hloubce pod 100 metrů totiž není světlo,“ poznamenal Ulloa.
Completed the 1st human descent to the bottom of the Atacama Trench with Dr. Osvaldo Ulloa of Chile. Preliminary maximum depth of 8,062 m. Extraordinary marine life observed: very many holothurians, rock faces showing chemosynthesis, and the largest bacterial tendrils I've seen. pic.twitter.com/7IZEyyoAQ4
— Victor Vescovo (@VictorVescovo) January 21, 2022
Peruánsko-chilský příkop, známý též právě jako Atakamský příkop, se nachází na východě Tichého oceánu okolo 160 km od pobřeží Peru a Chile. Je to nejdelší a devátý nejhlubší oceánský příkop na světě. Dosahuje maximální hloubky pod mořskou hladinou 8065 metrů a je zhruba 5900 km dlouhý. Jeho průměrná šířka je 64 kilometrů a pokrývá území o rozloze 590 000 čtverečních km. Peruánsko-chilský příkop je oblastí s častým výskytem zemětřesení a podmořské sopečné činnosti. |
„Mořské okurky“
Díky výpravě vědci objevili nové organismy. „Viděli jsme druh průsvitných a želatinových sumýšů neboli tzv. mořských okurek, které jsme dosud nezaznamenali,“ popsal Ulloa.
This video shows a "pasture" of holothurians (sea cucumbers) grazing at the bottom of the Atacama Trench, near 8,060 meters. This is the most dense collection of holothurians I have ever seen in a Hadal Trench, showing the large volume of life in this deep ocean ecosystem. pic.twitter.com/fDHBC3IY0j
— Victor Vescovo (@VictorVescovo) January 22, 2022
„Mořské okurky” na dně Atakamského příkopu.
Dvanáctidenní výprava rovněž objevila bakterie s dosud nepopsanou vnitřní strukturou, připomněl web Science Alert.
Více otázek než odpovědí
Nové objevy podle Ulloy přináší více otázek než odpovědí. Podle něj bude zřejmě nutné výpravu do Atakamského příkopu zopakovat. Expedice ale podle jeho slov potvrdila předchozí závěr, že „čím je větší hloubka, tím je nižší rozmanitost a počet organismů“.
Výzkumníci natočili nejhlouběji položený vrak na světě, je 6,5 km pod hladinou
V druhé polovině letošního roku by vědci do příkopu také rádi umístili senzory, které budou sledovat pohyb Jihoamerické tektonické desky a desky Nazca. Tyto technologie se dosud používají pouze na souši.
Continued our dives in the Atacama Trench yesterday with Dr. Ruben Escribano of Chile. Dove to ~7,200 meters near the Richards Deep, witnessing growths of ultra-deep ocean coral, Elpidids Peniagone (the small animals), and unknown colors (bacterial matting?) on rock outcroppings. pic.twitter.com/ouM7PuCeEK
— Victor Vescovo (@VictorVescovo) January 24, 2022
„Senzory nám umožní se dozvědět, v jaké oblasti nedochází k zemětřesením, nebo kde se hromadí energie, což by nám mohlo pomoci odhadnout, kde vznikne příští zemětřesení,“ vysvětlil pro agenturu Ulloa s tím, že projekt vyvolává značný zájem mezinárodní vědecké komunity.
Hlubokomořské chobotnice zabydlují lidské odpadky
Za zmínku ještě stojí také jiná mořská studie. „Co je pro člověka odpad, to je pro chobotnici poklad“ – i tak by se dal shrnout výsledek výzkumu skupiny vědců z Itálie a Brazílie, kteří chtěli zjistit, jak se chobotnice staví k odpadkům, které končí na mořském dně.
Biologové natočili vzácnou chobotnici se zářivě barevnými chapadly
Potápěči už roky pořizují po celém světě snímky a nahrávky hlavonožců, kteří se schovávají v prázdných lahvích či nosí na hlavě polovinu vyhozené kokosové skořápky. Nicméně vědci se tomuto jevu zatím příliš nevěnovali. Proto se nyní vědecký tým rozhodl shromáždit 261 podobných záběrů – a zjistit, co přesně chobotnice s lidskými odpadky dělají, napsal server The Huffington Post.
A new study suggests it's becoming common for octopuses to use trash for shelter and camouflage.
— CBC Radio (@cbcradio) March 10, 2022
"We believe this is because of the high abundance of these artificial items — you know, the litter item — in the ocean," said one of the study's authors.https://t.co/sU6er1Oik0
„Tyto hlubokomořské záznamy jsou nesmírně zajímavé, protože dokonce i ve velkých hloubkách se tito tvorové setkávají s odpadky,“ uvedla Maira Proiettiová z Federální univerzity v brazilském Rio Grande listu The Guardian.
Primárním způsobem, jak chobotnice využívají odpadky, je vytvoření příbytku. Chobotnice zabydlují skleněné lahve všech tvarů, které jsou jejich primární volbou; po nich následují plastové a nakonec kovové nádoby.
Afriku zaplavuje plastový odpad. Vytváří ale i pracovní místa
Menší kousky odpadků také používají dalšími způsoby. Předměty, jako jsou kovová a plastová víčka či zátky, kousky skla a plastů, kovové lžičky a úlomky kokosových skořápek jim slouží jako maskování. Větší předměty, např. plechovky, igelitové pytle, a dokonce kus surfingového prkna, jim slouží jako pomůcky, jak se ukrýt mezi kameny.
Podobná vynalézavost dokazuje inteligenci a extrémní schopnost adaptace hlavonožců. Odvrácenou stranou výzkumu je možnost, že chobotnice využívají lidské odpadky proto, že se tenčí zásoba dostupných mušlí. Některé lidské odpadky pro ně navíc mohou být vysloveně nebezpečné či škodlivé – jako třeba úlomky skla nebo autobaterie, kterou zabydlela jedna z chobotnic.