Článek
Vyplývá to z nového sjednocujícího stanoviska Nejvyššího soudu, které poskytl ČTK mluvčí soudu Petr Knötig. Stanovisko dopadá na takzvané osobní doručování, kdy zaměstnavatel předává dokument pracovníkovi do vlastních rukou. Účelem stanovisek je sjednocovat rozkolísané rozhodování soudů.
Vlastnoruční podpis podmínkou platnosti
Zaměstnanec musí od zástupce zaměstnavatele dostat písemnost s vlastnoručním podpisem, zdůraznil Knötig.
"Nestačí, jestliže zaměstnavatel umožní zaměstnanci seznámit se s obsahem listiny s vlastnoručním podpisem jednající osoby například tím, že mu ji předloží k nahlédnutí a poté mu předá pouze fotokopii této listiny, která obsahuje jen grafickou napodobeninu tohoto podpisu," stojí v právní větě.
Jde o všechny písemnosti doručované podle jednoho z paragrafů zákoníku práce. Spadají mezi ně například písemnosti ke vzniku, změně a skončení pracovního poměru a odvolání z místa vedoucího zaměstnance. Dále jde o mzdový a platový výměr nebo záznam o porušení režimu zaměstnance v pracovní neschopnosti.
Pouhá fotokopie nestačí
Nejvyšší soud se konkrétně zabýval sporem o neplatnost odvolání tajemnice ostravského městského obvodu Nová Ves. Starostka ji odvolala a propustila v roce 2008. Žena se bránila u soudu s tvrzením, že neporušila žádné pracovní povinnosti.
Okresní soud Ostrava žalobu původně zamítl, poté ale Krajský soud v Ostravě rozsudek zrušil a rozhodl ve prospěch žalobkyně. Starostka chybovala v tom, že předala tajemnici pouze fotokopii listiny. Vyhotovila jen jeden originál s vlastnoručním podpisem. Dala jej k podpisu také tajemnici, ale poté jí dala jen kopii.
Verdikt krajského soudu nyní potvrdil i Nejvyšší soud. Odvolání z funkce a výpověď jsou neplatné a to právě z důvodu, že žalobkyně nedostala listiny s originálním podpisem, uvedl Knötig. Sjednocující stanovisko, závazné pro všechny obecné soudy, vyjde ve sbírce rozhodnutí.