Článek
Jak vyplývá z informací na webu, Höferovi se při první návštěvě Švédska podařilo 12. ledna zachytit vzácně rozsáhlá polární stratosférická oblaka (lidově perleťová oblaka), což byla shodou okolností jeho vůbec první zkušenost s fotografováním přírodních jevů pokročilou technikou.
„Zastav, tohle musím vyfotit,“ zaradoval se v autě tento zakladatel překážkových běhů Wild Grizzly a spoluzakladatel závodů King of The Race před více než dvěma týdny u Kiruny na severu Švédska. Jeho partnerka vůz zastavila a Höfer stihl působivou podívanou zaznamenat.
Úkaz zachytil na plnoformátovou zrcadlovku a 24mm objektiv jako jedinou expozici. Změny barev na obloze byly prý tak rychlé, že by si laik mohl myslet, že se snad jedná o polární záři, která ale vzniká a vypadá úplně jinak.
Švédové oznámili, že loni poslali do kosmu svůj první vojenský komunikační satelit
Na snímku je totiž „zataženo“ perleťovými, přesněji polárními stratosférickými oblaky. Ta vznikají v tomto období ve výšce mezi 15 a 30 kilometry při teplotách mezi -78 až -88 °C a díky svému složení (dusíkové či sírové kyseliny spolu s krystaly vodního ledu) vytvářejí při zapadajícím nebo vycházejícím Slunci podmínky pro podmanivou barevnou show, která se navíc prudce mění.
Tuzemské úspěchy
Astronomický snímek dne NASA (APOD – Astronomy Picture of the Day) je prestižní ocenění, které každodenně vybere a doplní popisem tým editorů, kteří spolupracují s NASA. Mottem APOD je „Objevujte vesmír“. Vznikl v roce 1995. Texty jsou překládány do 23 jazyků, včetně češtiny, o kterou se od roku 1999 stará Josef Chlachula. APOD sledují na sociálních sítích miliony lidí denně.
Na Slunci se otevřela masivní díra. Je větší než 62 Zemí
Minulý týden měl APOD také českou stopu: NASA zveřejnila fotografii od dvou českých astronomů. Daný snímek nese název „Mnoho ohonů komety G3 ATLAS“, jeho autory jsou Martin Mašek z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Jakub Kuřák z Klubu astronomů Liberecka České astronomické společnosti.
Mezi české fotografy, kteří se v minulosti objevili v tomto výběru, patří dále např. Petr Horálek, Pavel Gabzdyl, Lukáš Veselý, Pavel Spurný, Miloslav Druckmüller, Pavel a Roman Cagašovi či Jaroslav Fous.