Článek
Zvýšený zájem o příslušné odborníky začali energetici z brněnské techniky pociťovat zhruba před pěti lety, kdy vznikly plány na dostavbu elektrárny, což bude projekt za zhruba 400 miliard korun.
Budou potřebné stovky odborníků
„Firmy zjistily, že inženýři s větší znalostí jaderné energetiky v regionu chybí. Současně se začal zvyšovat zájem ze strany studentů. Vše do sebe zapadlo s rozhodnutím o dostavbě. K jejímu úspěchu můžeme na VUT přispět tím nejcennějším – přípravou nových jaderných expertů,“ řekl Novinkám garant nově vytvořeného studijního oboru Karel Katovský z Ústavu elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT VUT).
Z analýz vyplývá, že budou potřeba stovky inženýrů různých kvalifikací, a to nejen pro projekt výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech, ale také pro státní správu a samozřejmě i výuku tohoto oboru.
Tisíce pracovních míst i hrozba vyšší kriminality. Premiér řešil na Třebíčsku dostavbu Dukovan
„Jaderná energetika má na brněnské technice dlouhou tradici. Vyučovala se od 50. let minulého století a vrchol zažila při stavbě českých a slovenských jaderných elektráren. Původní program ale skončil a obor pak zanikl,“ vysvětlil Katovský.
Dostali supermoderní laboratoř
Magisterský studijní program jaderná energetika byl otevřen pro 24 studujících. Je vytvořený tak, aby jim umožnil získat ucelené poznatky o všech technologiích spojených s chodem jaderných elektráren. Studenti využívají novou laboratoř jaderné energetiky a ionizujícího záření.
Studujícím laboratoř nabídne bezpečné prostředí pro získání zkušenosti s měřicími přístroji, s testováním radiační zátěže materiálů nebo s manipulací s radionuklidy v kontrolovaném pásmu. Laboratoř je také připravena na budoucí instalaci urychlovače částic.
Nová laboratoř poslouží nejen k přípravě budoucích odborníků, ale zkvalitní i vývoj a výzkum, čímž by brněnské Vysoké učení technické mohlo pomoci v dalším rozvoji Jaderné elektrárny Dukovany.