Článek
„Je to první program tohoto typu v České republice, nikde jinde ho studovat nelze,“ uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).
„Jsem přesvědčený, že program zvýší prestiž technických fakult Západočeské univerzity a ještě rozšíří možnosti technického vzdělávání, které se snažíme v našem městě maximálně podporovat,“ dodal.
Šance pro techniky
Podle rektora Miroslava Holečka je program nazvaný Technologie pro bezpilotní létání určen primárně pro tři fakulty – aplikovaných věd, strojní a elektrotechnickou.
„Studenti se seznámí nejen se stavbou a provozem dronů, ale i s legislativou v oblasti bezpilotního létání,“ podotkl rektor.
„Po absolvování programu obdrží jako přílohu k diplomu certifikát – ten zvýší jejich cenu na trhu práce u specializovaných firem. Absolventi budou schopni samostatně vést projekty v oblasti stavby nebo využití bezpilotních leteckých prostředků,“ doplnil Holeček.
Program, který bude nadstavbou vlastního studia, je rozplánovaný na čtyři semestry. „Studenti si budou moci příslušné předměty začít zapisovat v září,“ řekla Právu Kamila Kolářová, mluvčí ZČU. „Zatím není stanoveno, kolik se jich bude moci přihlásit. Je to novinka, očekává se spíše pozvolný rozjezd,“ poznamenala.
Zázemí v depu
Plzeňská radnice, která má jako jediná v Česku povolení na provádění leteckých prací, sází na podporů dronů a souvisejících technologií dlouhodobě.
„V současné době dokončujeme rekonstrukci hal v bývalém depu dopravních podniků, kde bude zázemí pro Centrum Dronet,“ připomněl Luděk Šantora, ředitel SIT.
Komplex bude sloužit nejen jako zázemí pro studenty, měly by zde získat azyl také firmy z daného oboru, a to jak zavedené, tak i začínající.