Článek
Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu 18. února společně s roverem Perseverance, má ale samostatný program. Není vybavena vědeckými přístroji a jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty. Stroj doposud překonal všechna očekávání vědců.
A dozen for the books!🚁The #MarsHelicopter’s latest flight took us to the geological wonder that is the “South Séítah” region. It climbed 32.8 ft (10 m) for a total of 169 seconds and flew ~1,476 ft (~450 m) roundtrip to scout the area for @NASAPersevere. https://t.co/cM9xzI8rza pic.twitter.com/SDRVMpOPoo
— NASA JPL (@NASAJPL) August 17, 2021
Během prozatím posledního letu, který absolvovala v pondělí 16. srpna, uletěla Ingenuity 450 metrů, což je dosud nejvíce. V marsovském vzduchu se přitom držela 169 sekund, což je rovněž její rekordní výkon.
Okružní let
Let se uskutečnil v oblasti South Séítah (kde přistála mezi malými dunami) v kráteru Jezero, což je místo, o kterém se experti domnívají, že může obsahovat důkazy o dávném životě na rudé planetě.
Marsotřesení odhalilo, proč je rudá planeta pro život tak nehostinná
Zatímco při předchozích letech se vrtulník držel trasy před Perseverance, tentokrát podle JPL provedl let okružní. Sbíral přitom pro svého společníka jedoucího na povrchu Marsu podrobné informace o terénu včetně barevných záběrů.
Ty pomohou vědeckému týmu na Zemi při výběru nejvhodnější cesty nejen pro bezpečný postup, ale i pro výběr zajímavých cílů ke zkoumání a k odběru vzorků.
První odběr vzorků se roveru Perseverance nezdařil
Mise Perseverance zahrnuje především hledání známek možného minulého – nikoli současného – života na Marsu a shromažďování údajů o klimatu a geologii planety. Rover má také sbírat vzorky hornin a prachu, které by někdy v budoucnu měly být přepraveny na Zemi.
První odběr vzorků na Marsu se roveru Perseverance nezdařil. Materiál byl příliš jemný
První odběr vzorků se předminulý týden nezdařil. Podle sdělení NASA to ale nezpůsobily problémy se zařízeními ani softwarem roveru, nýbrž přílišná jemnost materiálu. Údaje předané na Zemi sice ukázaly, že akce proběhla, jak měla, ale do trubice pro uchování vzorků se žádný materiál nedostal. Odběry ovšem budou pokračovat na dalších místech.
Čínské vozítko urazilo už skoro 900 metrů
Od letoška na rudé planetě operuje i vozítko z Číny. Čínská národní kosmická agentura (CNSA) 23. července zveřejnila, přesně rok po startu své první marsovské sondy Tchien-wen 1 ze Země, záběry trasy, kterou její rover Ču-žung v rámci této mise do té doby na Marsu urazil. Čínský rover na naší sousední planetě přistál v polovině května.
Čína zveřejnila trasu, kterou její rover urazil na Marsu
„K 15. srpnu Ču-žung urazil po povrchu Marsu již 889 metrů a nadále pokračuje v jízdě jižním směrem,“ oznámil nyní na Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT.
Čínský rover Ču-žung urazil k 15. srpnu po povrchu Marsu již 889 metrů a nadále pokračuje v jízdě jižním směrem. pic.twitter.com/tQ8Pv2awVc
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) August 19, 2021