Hlavní obsah

Vrcholí meteorický roj Lyridy

Zejména v pátek 23. dubna časně ráno bude možné vyhlížet nejvíce meteorů z každoročního roje Lyridy. Tyto „padající hvězdy“ jsou v atmosféře způsobeny zánikem ledoprachových částic uvolněných z jádra komety C/1861 G1 (Thatcher). Během maxima lze spatřit 10 až 15 meteorů za hodinu na tmavé obloze mimo velká města a světelné znečištění, vždy v časných ranních hodinách před rozbřeskem.

Foto: Petr Horálek

Maximum meteorického roje Lyridy v roce 2020 nad Sečskou přehradou s vyznačeným souhvězdím Lyry, hvězdou Vega a radiantem roje

Článek

Jak upozornil astronom a fotograf Petr Horálek působící na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě, z astronomického hlediska mají letos Lyridy spíše horší pozorovací podmínky.

„Maximum bylo předpovězeno na čtvrtek 22. dubna v 15:00 SELČ, tedy ještě za bílého dne. Naštěstí ale Lyridy patří mezi roje, které nemají maximum příliš ostré, a tak zvýšení jeho aktivity lze sledovat i několik hodin před maximem či po něm,” poznamenal.

Meteorický roj je jev, při kterém proud částic meziplanetárního prachu (meteoroidů) křižuje zemskou dráhu, tyto částice se pak při průletu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu, postupně se vypařují a vytvářejí za sebou zářící stopu. Vznikají záblesky, které se odborně nazývají meteory, lidově „padající hvězdy“ nebo „létavice“.

Země začala procházet proudem meteoroidů už 16. dubna a v průběhu dalších dní aktivita pozvolně stoupala. Poslední roje bude možné spatřit ještě v neděli 25. dubna.

Foto: Petr Horálek

Maximum meteorického roje Lyridy v roce 2020 nad Sečskou přehradou

„Z důvodu jasné záře Měsíce a výšky radiantu roje je letos nejvhodnější vyhlížet Lyridy buď tento týden ve čtvrtek, nebo právě v pátek, a to vždy mezi druhou a pátou hodinou ranní,” avizoval Horálek s tím, že výrazně lepší podmínky nastanou až za dva roky.

Počasí bude přát

Přímo počasí však pozorovacím aktivitám přát má. „Bude teď jasno nebo skoro jasno, pouze na severu v horských oblastech až oblačno. A platí to až do neděle,” sdělila Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Vědci zjistili, proč má Měsíc ocas. Vyhlížet ho je ale zbytečné

Věda a školy

Název roje pochází od souhvězdí Lyry, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. V případě Lyrid leží toto místo – radiant – asi osm stupňů západně od jedné z nejjasnějších hvězd oblohy: Vega.

Foto: Petr Horálek

Maximum meteorického roje Lyridy v roce 2020 nad Sečskou přehradou

Radiant meteorického roje v našich zeměpisných šířkách dosahuje výšky 70° nad obzorem. A díky tomu lze v Česku pozorovat maximum roje s četností až 15 meteorů v hodině v časných ranních hodinách.

V roce 687 př. n. l. v Číně

První oficiální zprávy o roji Lyridy pocházejí z roku 1863, kdy si roj astronomové spojili s kometou C/1861 G1 (Thatcher). Návrat komety v roce 1861 a následné mimořádné zvýšení aktivity roje o dva roky později donutily astronomy zapátrat po jeho dalších pozorováních v minulosti.

Ukázalo se, že výrazný projev Lyrid se odehrál už v roce 1803, historicky nejranější pozorování pochází podle odborníků dokonce už z 23. března 687 před naším letopočtem v Číně.

Halleyova kometa metá po Zemi meteory. Orionidy vrcholí

Věda a školy

Samotná kometa se ke Slunci vrací jednou za přibližně 415 let, znovu se jejího návratu dočkají až další generace v roce 2283.

Dva „superúplňky“ a prach z Halleyovy komety

Do konce dubna a v květnu nás podle Horálka čekají další zajímavé úkazy. V úterý 27. dubna v 5:33 SELČ nastane „superúplněk“ – Měsíc bude v úplňku a zároveň poblíž tzv. přízemí (to se odehraje o necelých 11 hodin později ve vzdálenosti 357 378 kilometrů). Úplněk tak bude jedním z úhlově největších v tomto roce.

Ve švýcarských horách zachytili působivý úplněk

Věda a školy

Na květnové obloze pak vyvrcholí meteorický roj η-Aquaridy. Konkrétně v noci z 5. na 6. května, kdy bude roj okolo páté hodiny ranní vrcholit a Měsíc bude ve fázi jen pět dní před novem, tudíž nebude skoro rušit svým svitem. Tyto meteory jsou poměrně rychlé a létají houfně, avšak naneštěstí spíše nad pozorovateli poblíž rovníku.

U nás souhvězdí Vodnáře, v němž radiant roje leží, vychází v druhé polovině noci jen nízko nad obzor, můžeme tím pádem spatřit zhruba 10 meteorů za hodinu. Zanikající ledoprachová zrnka pocházejí z Halleyovy komety.

Foto: Petr Horálek

Východ úplňku za Kunětickou horou u Pardubic (snímek z loňského května)

Následovat bude 26. května úhlově největší letošní úplněk, který nastane ve 13:15 SELČ, kdy zároveň proběhne úplné, u nás bohužel neviditelné zatmění Měsíce.

Náš přirozený souputník nicméně bude nejblíže k Zemi už ve 3:53 ráno ve vzdálenosti 357 309 km, před jeho západem časně ráno tedy budeme opět pozorovat onen lidově zvaný „superúplněk“.

Související články

Výběr článků

Načítám