Článek
Ke splnění úkolu americký vesmírný úřad firmě z amerického Pittsburghu přidělil 199,5 milionu dolarů (4,7 miliardy korun). Podle agentury AP bude společnost zodpovědná za start i přistání.
Mobilní rover VIPER pátrající po vodě má pomoci připravit cestu pro mise astronautů na lunárním povrchu, které by měly začít už v roce 2024. Bude to další krok k realizaci programu NASA jménem Artemis, který počítá s dlouhodobou přítomností lidí na Měsíci.
Smlouva Artemis nastaví noty pro těžbu na Měsíci
„VIPER a obchodní partnerství, které ho na Měsíc dopraví, jsou názorným příkladem toho, jak vědecká komunita a americký průmysl mění lunární vizi NASA ve skutečnost,“ komentoval rozhodnutí NASA její šéf Jim Bridenstine.
„Obchodní partneři přinášejí změnu do průzkumu vesmíru a VIPER bude velkým podnětem pro naše úsilí poslat první ženu a dalšího muže na lunární povrch v roce 2024 prostřednictvím programu Artemis,“ dodal.
Mise roveru má trvat 100 dní
Mise VIPERu má trvat sto dní, během nichž robotické vozítko o hmotnosti zhruba 450 kilogramů ujede několik kilometrů a probádá povrch pomocí čtyř vědeckých nástrojů.
Verze tří z těchto nástrojů určených k hledání vody poletí na Měsíc k testování už v letech 2021 a 2022. VIPER bude také vybaven vrtákem, s nímž se dostane do hloubky téměř jednoho metru.
Výzkumníci dali dohromady první komplexní geologickou mapu Měsíce
Shromažďovaná data, včetně místa a koncentrace ledu, budou využita k vytvoření prvních globálních map zdrojů vody na Měsíci, uvedla NASA.
Údaje také poslouží k výběru budoucích míst přistání astronautů v rámci programu Artemis, protože pomohou určit lokality, kde lze získat vodu a další zdroje k zajištění dlouhodobých lidských expedic.