Hlavní obsah

Vody v Česku zamořuje rychle se šířící invazní sumeček černý

3:58
3:58

Poslechněte si tento článek

Vrásky dělá rybářům v Čechách a na Moravě sumeček černý, který byl do Evropy zavlečen ze Severní Ameriky již v 19. století. Do tuzemských vod se dostal až v roce 2003 s násadou kapra z Chorvatska a od té doby působí rybářům statisícové škody. Recept na to, jak se jej zbavit, hledají i vědci.

Foto: Český rybářský svaz

Sumeček černý

Článek

Sumečkovi černému, který je známý svojí velkou žravostí, nahrává to, že se rychle množí, díky čemuž vznikají jeho až extrémně velké populace. Díky špičatým ostnům v prsních ploutvích a hřbetní ploutvi, které dokáže vzpřímit a zafixovat a které mají navíc malou jedovou žlázu, nemá mnoho přirozených nepřátel. Živí se jikrami a plůdkem tuzemských ryb, což snižuje jejich populaci.

Sumečci působí rybářům rozsáhlé škody

„V oblastech, jako jsou rybníky u Telče, způsobuje sumeček výrazné hospodářské škody, přičemž odhady ztrát dosahují více než 20 tisíc korun na hektar. V případě rybářských revírů se dokáže namnožit takovým způsobem, že daný revír přestane mít význam,“ řekl Novinkám Pavel Jurajda působící na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU) a v Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Řešení problému hledají zástupci obou institucí.

Foto: MENDELU

Chytání sumečků do vrše na Suchém rybníku u obce Krahulčí na Jihlavsku

Sumečka černého zařadili mezi velmi nebezpečné invazní druhy ryb. Za pouhé čtyři dny vědci s rybáři odlovili z rekreačního rybníku u Telče o rozloze 0,7 hektaru, což je plocha jednoho fotbalového hřiště, 750 kilogramů sumečka. Problémem je to, že se v domácích vodách rychle šíří.

Foto: MENDELU

Zatím nejefektivnější je chytání stovek sumečků do vrší.

„Před pěti lety jsme znali jen dvě místa výskytu sumečka černého v ČR. Dnes máme zmapovány lokality jeho výskytu v Mělníku, Telči, Kroměříži, Prostějově a Pasohlávkách. V důkladném monitoringu stále pokračujeme. Rekreační rybáři, ale i nerybáři by podle zákona v žádném případě neměli sumečky vypouštět a rozšiřovat do dalších vod,“ zdůraznil Jurajda.

Odlov do vrší

Vědci otestovali hned několik způsobů odlovu těchto invazních ryb. Sumečky chytali do speciální sítě, zkoušeli odlov do vrší, odlov plůdku do vrhací sítě či upraveným podběrákem.

Vrš je nástroj na chytání ryb v řece - speciální košík z proutí s trychtýřovým vstupem, který se klade na dno řeky a funguje jako past.

Nejúčinnější metodou je zatím podle nich odlov do vrší. Z pěti rybníků v okolí Telče se jim podařilo touto technikou chytit 2,2 tuny dospělých sumečků, což odpovídá 57 tisícům kusů ryb.

Foto: MENDELU

S úlovkem sumečků černých

Aby byla regulace sumečka černého úspěšná, vyžaduje podle expertů větší čas a úsilí. Proto se odborníci snaží pokračovat v neustálém snižování již známých populací tohoto invazního druhu. Současně monitorují další oblasti, aby včas zjistili případný výskyt nových jedinců.

Foto: MENDELU

Vědci ve spolupráci s rybáři hledají způsob, jak sumečky černé co nejefektivněji lovit.

„Naším cílem je pokračovat v redukci všech populací, zejména v oblastech s jejich vysokou hustotou, a zmírnit riziko neuváženého vypouštění tohoto druhu do přírody,“ dodal Jurejda.

Ve spolupráci s městem Telč, místními rybářskými podniky, krajem Vysočina a Moravským rybářským svazem plánují vědci regionální projekt zaměřený na to, jak tuto rybu likvidovat.

Boj s ní ale podle odborníků rozhodně nelze omezit jen na oblast Vysočiny. Sumeček černý totiž představuje vážnější hrozbu pro ekosystémy v mnoha oblastech Česka. Vědci doufají, že najdou i další způsoby, kromě odlovu do vrší, jak jejich populaci snížit, v ideálním případě se jí v ČR zcela zbavit.

Výběr článků

Načítám